Android uygulamaları Chrome'da çalışabilecek.

Google, 1.3 milyon Android uygulamasının Chrome altında çalışmasını sağlayacak adımı attı!

  • Cem Şancı
1.3 milyon Android uygulaması Chrome'a geliyor

Google, Chrome kullanıcılarının Android uygulamalarını çalıştırabilmesi için önemi bir hazırlık içinde. Bu hamle gerçekleşirse, Android uygulamaları Chrome taraycısı üzerinden neredeyse her platformda, her cihazda çalışabilecek.

Google'ın geliştiriciler için hazırladığı App Runtime for Chrome (ARC)'nin bir parçası olan yeni özellik sayesinde, geliştiriciler artık hangi cihaz üzerinde çalışıyor olursa olsun, Android uygulamalarını ARC üzerinden çalıştırabilecekler.

ARC tüm masa üstü işletim sistemlerinde çalışabilen bir yazılım. Yazılımın tek ihtiyaç duyduğu şey bir Chrome tarayıcısı. Bu sayede, Windows, Linux, Mac OS X ve ChromeOS işletim sistemleri üzerinde Android uygulamalarını çalıştırmak mümkün oluyor.

ARC aslında Android uygulamalarının ChromeOS üzerinde çalışabilmesi için hazırlanmıştı. Ancak yazılımda yapılan küçük bir değişiklikle onu tüm işletim sistemlerinde çalıştırmak mümkün oldu. Böylece geliştiriciler artık hangi bilgisayara sahip olursa olsunlar, üzerinde çalıştıkları Android uygulamaları, doğal hızına yakın şekilde test etme şansına sahip oluyorlar.

Google, bu girişimle Android ekosisteminin daha da genişlemesini, geliştiricilerin daha rahat ve hızlı şekilde uygulama geliştirebilmesini ve 1.3 milyon Android uygulamasının Chrome tarayıcıya sahip her bilgisayarda çalışabilmesini amaçlıyor.

Android uygulamalarını Chrome altında çalıştırmanızı sağlayan ARC ve ARC Welder uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

whatsapp'ı pcye kurup whatsapp web saçmalığı olmadan kullanmak yada bilinen en iyi android oyunlarını pcde oynamak bir başka güzel olur :D

Ve ardından Linux Microsoft'u bitirir.

Her program düzgün çalışmıyor :(

Bunlarla ugrasacaklarina Androidi pcde caliscak sekilde dizayn etselerdi windows 8 rezilligi sayesinde en azindan 100 % 20 25 piyasa payina ulasirlardi. Tam tersine sorunlu özellikleri kaldirilmis lolipop ve Chrome ile cok yönlè calismaya kalkiyorlar. Google iyi fikirleri var Android tv, chromcast, chrombit vs vs ama yazilimi bu tarz seylerle ortak hala getirmek yerine Andoroid dokunmatik ve android pc olarak 2 yazilim haline sokmak ve 2 3 sene boyunca sadece güncelleme paketleri ile sistemi bir hale getirmeleri gerek. iyi fikirler iyi uygulamalar yapilmazsa bir yerde tikanir kalir.

Yqkinda pc açılırken o efsanevi POWERED BY ANDROİD yazısını görürüz

Bunlar son çırpınışlar arkadaşlar. Android L'ye ne olduysa buna da o olacak. Microsoft'un "tek sistem bütün cihazlar" çalışması sona yaklaşıyor ve Google 7 sene fark yedi. Akıllı olursa arama motoru ve Youtube elinde kalır...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play