Android ve Windows'u aynı anda çalıştıran cep!

Samsung'un yeni ortaya çıkan patenti, gerçeğe dönüşmesi zor ancak kulağa hoş gelen bir telefondan bahsediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Android ve Windows'u aynı anda çalıştıran cep!

Bir PC'ye iki veya daha fazla işletim sistemi yüklemek (dual boot veya çoklu önyükleme), birçok tecrübeli kullanıcının veya PC meraklısının uzun süredir kullandığı bir yöntem. Ancak akıllı telefonlarda aynısını yapmak, o kadar kolay bir iş olmadığı gibi, telefonların kaynaklarının genellikle kısıtlı olması, dual boot'un çekiciliğini azaltıyor.

Samsung'un yeni bir patenti ise bu durumu değiştirmeyi hayal ediyor. Patentlerin gerçeğe dönüşme garantisinin bulunmadığını baştan hatırlatmak istiyoruz; yani bu hayalin şimdilik hayal olarak kalma ihtimali yüksek.

Başvurusu 2015'te yapılan patentte Android ve Windows Mobile'ı aynı cihazda çalıştıran bir cihaz gösteriliyor. Üstelik normal dual boot mantığının aksine, işletim sistemleri arasında geçiş yapmak için telefonu baştan başlatmanız gerekmiyor. İşletim sistemleri, birer uygulama gibi aynı anda kullanılabiliyor ve arka plana alınabiliyor. Paylaşımlı klasörler sayesinde işletim sistemleri, aynı klasörlere erişebiliyorlar. CPU, RAM ve depolama erişimleri ise kullanıcı tarafından belirlenebiliyor. Dosyaları ve klasörleri işletim sistemleri arasında kopyalamak, taşımak ve sürükleyip bırakmak da mümkün.

Tüm bunlar kağıt üzerinde çok güzel görünse de, bu sistemi anlatıldığı gibi çalışır hale getirmek bambaşka bir konu. Akıllı telefonların kaynakları kısıtlı olduğundan çoklu işletim sistemi şimdiye kadar mobilde pek ilgi görmedi. Ancak teknik özelliklerin giderek savurgan hale geldiğini düşünürsek, gelecekte birden fazla işletim sistemiyle gelen güçlü telefonlarla karşılaşmamamız için neden yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Windows 1gb ram kendisi tüketse. Samsung arayüzü 2-2.5gb civarı kullansa gerekli işlemler için de en az 1.5-2gb ram. En az 6gb ram olmalı ki akıcı deneyimi sağlayabilsin.

@07 Eylül 2016 11:36 seneye 8 gb ram li telefon çıkacak.

@07 Eylül 2016 18:22 16gb ram li ler gelir bence ondan önce

demekki yakında android telefonlar mini pc olarak windows kurulabiliecek mouse ta takıarız al sana oyun pc si

Samsung'un çalıntı telefonları serisi devam ediyor.. bkz: Akyumen Holofone

patent almak böylemi şimdi.bir fikir bul,resim yeteneğin varsa çizimini yap ve başvur.

@07 Eylül 2016 12:40 Para, para, para...

Güzelmiş. Windows mobile 10 kullanıyorum birçok uygulama artık var. Snapchat yok onuda bu özellikle kullanabiliriz aslında. Aslında 10 çekirdekli mobil işlemci bile çıkardılar bence bu olabilir.

Güzel fikir bakalım yapılabilecek mi ya da ne kadar verimli olacak

Baya zor. İki sistem çalıştıracak telefon bırak 6-8 RAM 10 dan aşağı kurtarmaz şuanki işletim sistemleri ile. Anca sistem Ps3 teki gibi stabil olursa iş görür. Malum Ps3 te 512mb RAM 265mb ekran kartı var ve Bf4 Gta5 vs. oynamak mümkün.

windows göründüğüne bakmayın tizen dır o

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play