Android yine "paramparça" oldu!

Google'ın Android konusunda bir türlü çözemediği sorun, her geçen gün büyümeye devam ediyor!

Android yine "paramparça" oldu!

Android Lolipop, yeni nesil işletim sistemi Marshmallow'un dağıtımına başlandığı şu günlerde, halen beklediği parlak günlere ulaşabilmiş değil. Yayınlanan yeni istatistikler Android kullanıcılarının yüzde 23.5'lik bir bölümünün Lollipop işletim sistemini kullandığını ortaya koyuyor. Bu da bir önceki aya göre 2.5 puanlık bir artış demek.

Ancak işin kötüsü, Lollipop'un, kendisinden önce gelen Jelly Bean ve KitKat sürümlerini halen yakalayamamış olması. Başka bir deyişle, Android'in yaşadığı parçalanma sorunu hız kesmeden devam ediyor. Verilere bakıldığında Jelly Bean'in yüzde 30.2, KitKat'ın ise yüzde 38.9 oranla pastadan en yüksek pay alan Android sürümleri olduğu görülüyor. Android 2.2 Froyo ise yüzde 0.2 kullanım oranıyla son günlerine yaklaştığını ortaya koyuyor.

Görülen o ki, piyasadaki Android cihazlarda bulunan sürümlerin dağınık olması sorunu halen aşılabilmiş değil; hatta büyümeye devam ediyor. Yakında bu listede bir başka isim yer alacak. Yeni nesil mobil işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow'un bu listede ne kadar hızlı yükseleceğini ise merakla bekliyoruz...

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

googleın taktiksel isimlendirme hilesi yüzünden bu kadar "az" dağınık. hileli değil de sürüm numaralarıyla ayırsanız kaç parçaya bölünüyor matematiğim yetmedi saymaya.

Çözümü yok bu işin çünkü her kafadan bi ses çıkıyo her üretici farklı zamanlarda ya güncelliyor yada güncelleyemiyor telefonları sende paranı verip rezil oluyosun sonucu böyle oluyo işte.. Hani arkadaşlar özgür takılıyolar ya?

@09 Ekim 2015 14:14 custom rom yüklemekte özgürsün

@09 Ekim 2015 19:52 iyide ben neden custom rom yüklemekle uğraşayım hem garanti dışı kalma riski var ? Ha ben hem o kadar para vericem telefon alıcam sonra en yeni güncellemeleri alamıcam bu sefer custom rom ile yeni aldığım cihazı garanti dışı bırakıcam?? Evet çok mantıklı bravo

@09 Ekim 2015 21:43 Custom rom yükleyerek arkadaş önce telefon markasını sonra dünyayı kurtaracak. Sen git önce garantisi hala bitmemiş bir cihaza bootloader açılabilen ama hala kapatması çıkmamış bir cihaz al. ROM atarken cihazı hard brick et ve garantiye yolla. Bak bakalım dünya kaç bucakmış. Arkadaşım yaşadı bu durumu hiç kimse gelip bana savunmasın.

@09 Ekim 2015 14:14 Paramparça olmasının sebebi üreticiler. Çünkü tüm cihazlar yeni android'leri desteklemeyebiliyor, destekleyenlerden bazılarına da bilerek vermiyorlar, yoksa yeni telefon satamazlar.

burda suç nexus ve android one dolayısıyla google da değil suç bunları geç veren birçok defa hiç vermeyen diğer üreticilerde. Bu araştırmayı birde nexus ve android one öodelleri için yapsınlar oran ios'u geçebilir

@09 Ekim 2015 14:25 o zaman iOS e neden bok atıyorsunuz? Suç Google'da değil diye bilirsin, ama iş partnerlerini seçebilirdi Google fakat yapmadı, sonuçta Google müşterilerini madur eden firmalarla çalışmış oluyor!

lollipop pişmanlıktır. telefonu aşırı ısıtıp müthiş pil yemesi yok mu kafayı yedirir adama... şuan için kitkat en mantıklısı :)

@09 Ekim 2015 15:19 Tek sende olan bi özellik, derhal o Samsung'u çöpe at lütfen

Güncelleme verilmiyor ki yapalım!

@09 Ekim 2015 16:41 Rom yükle ? İlla güncellemeyi beklemek mi gerekiyor ?

@09 Ekim 2015 17:27 rom yüklemek için teli root etmek gerekir. Root edincede garanti dışı kalır telefon. Oturduğun yersen üfürmek kolay. Ayrıca telefonların kendilerine has özellikleri var. Mesela Sony bazın telefonlarına bravia ekran koyuyordu. Birgün dediğin gibi custom rom yükledim ve telefonun kendi özelliği olan bravia aktif et özelliği seçeneklerde yoktu. Neden biliyor musun dahi arkadaşım. Çünkü senin dediğin o custom rom'un bravia teknolojisinden haberi yoktu. androide beden para ödiyim

Sorunu güncellenmeyen telefonların üreticilerinde aramak lazım. Çünkü telefon çoğunlukla bir kez alınıyor, o da yıllarca güncellenmiyor! Ancak biz telefonu hackleyip güncellersek güncelleniyor! Bu işlemde riskli olduğu ve herkesin becereceği kadar kolay bir işlem olmadığı için Google daha çok karşılaşır bu tablolarla :)

ios a geçince rahatladım, android pişmanlıktır.

Bugün s5 minimi lollipop'a güncelledim an itibari ile lollipop 5.1.1 listesinde bende varım :)

Android almayın en fazla nexus yada android one alın. Windows Phone ve ios olarak en az iphone 4s alın.

iPhone 4s bile güncelleme alıyor bizim Androidlerimiz hala... Tel üreticileri yarıda bırakıyor bizi olmaz böyle şey.

Ne demek custom room yuklemek. Ben ureticinin hatalarini duzeltmek icinmi bunca para veriyorum yani. Custom room ile urasmak zorundamiyim ureticinin sorumlulugu yapamayacaksa satmiyacak. Onca is guc birakip costum room pesinde kosucaz. Android'e bunca para verilmez ustune biraz daha koyun ya windows yada ios alin.

G3'te Lollipop var 3 GB ram yinede duraksamalar kasılmalar oluyor biraz. Önceki telefonum 1GB ramli Windows'tu onda olmuyordu takılma yavaşlama. Dün 15-20sn rehber açılmadı özellikle acilen arama yapmam gerekirken hemde çok sinir oldum.

@10 Ekim 2015 16:23 iOS e geçme sebeplerimden birini yazmışsın, android cihazlar bazen telefon olduklarını unutabiliyor ve asıl işlerini yapamıyorlar.

Önce Xperia z kullandım. Şimdi z3 kullanıyorum. Sony tasarım,teknoloji ve yenilikte çok önemli başarılara imza atmış bir marka. Android i kendi yazılımları ile kullanımı çok basit bir sistem haline getiriyor. Diğer markaları kullanmadığım için iyi yada kötü yorum yapmak istemem. Mutlaka onlarında kendilerine özgü özellikleri vardır. Android yada İos... Sisteminizden ve telefonunuzdan memnunsanız bence fazla kurcalamayın... ??

Çok basit tek merkezden otomatik sürücü tanımlı sistem geliştiemeliler yoksa kullanıcılar üreticilerin ağzına bakar durumda firmalar ürettiği telefonlara yazılımı çıkartsalar insanlar geçiş yapar elbette

Wp kullanın diyen arkadasim, benim ics surumuyle bile yapabildiklerini sen w10 ile yapamayacaksin. Güncelleme ile boşa ovunme

Sende yorum yaz diyorsun bana kalırsa teknoloji üretimi yapanların oyuncağı olmuş durumunda yız bizlerle istedikleri gibi oynuyorlar 2500lira veriyorsun aldığın telefon borcunu bitirene kadar çok oluyor yeni güncelleme çıkıyor sen geri kaldın diye istifade edemiyorsun samsung s5 aldım göklere çıkardılar dahadün alınanın ismi bile geçmiyor düpedüz bizi salak yerine koyuyorlar buna kimsede dur diyemiyor yazıklar olsun. ...

Güncellemeler aynı şuna benzer ağızana az bir bal damlatırlar bekler durusun........ Bende hem Android ve Windows tabanlı telefon var ve Android bıktırdı ve şu an Windows kullanıyorum gayet memnumun ve Android gibi yormuyor beni uygulamalar da bana yetiyor işin mokunu çıkarmya gerek yok uygulamalar da .....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir