Android zararlısı PC'nize virüs bulaştırıyor!

Garip ama gerçek: Siz Android cebinizi hızlandırmaya çalışırken, PC'nize zaralılar doluşabilir!

PC'nize virüs bulaştıran Android zararlısı!

Cep telefonunuzun, uygulama mağazasından indirip kuracağınız zararlı bir uygulama ile virüslere teslim olabileceğini biliyorsunuz. Peki, telefonunuzu PC'nize bağladığınızda PC'nize virüs bulaştırabileceğini de biliyor muydunuz?

Kaspersky'nin keşfettiği yeni bir tehdit, Android cihazınıza yüklediğiniz bir temizlik uygulaması ile ortaya çıkıyor. "Superclean" adındaki uygulama (aynı zamanda ikizi "DroidCleaner") şu an Google Play'den kaldırılmış olsa da, gelecekte benzer tehditlerin ortaya çıkmaması için bir neden yok. Bu uygulamaları indirip kurduğunuzda cebinizde çalışan tüm işlemler listeleniyor ve baştan başlatılıyor. İşini yapıyor gibi görünen uygulama, arka planda autorun.inf, folder.ico ve svchosts.exe gibi zararlı dosyalar indiriyor. İndirilen bu dosyalardan bit tanesi ise Backdoor.MSIL.Ssucl.a adlı zararlının ta kendisi.

Cebiniz PC'nize bağladığınızda, Windows'un eski bir sürümünü kullanıyorsanız Autorun işlevi (optik disk ve USB sürücülerde kullanılan otomatik başlatma işlevi) otomatik olarak devreye giriyor ve PC'nize yönelik zararlı çalıştırılıyor. Zararlı, "zararsız" sayılabilecek zararlılardan değil ve arkanızdan pek çok iş çevirme yetkisine sahip. Örneğin PC'nizin mikrofonunu kullanarak odanızda çıkan sesleri kaydediyor ve bunları kendi geliştiricisine gönderiyor.

Zararlının cebinizdeki sürümü ise SMS gönderme, Wi-Fi bağlantısını açıp kapama, cihazınızın bilgilerini toplama, tüm SD kartınıza erişme, cihazınızdaki SMS'leri gönderme ve silme, fotoğrafları, kişileri ve konumunuzu gönderme gibi yetkilere sahip. Bu yetkilerden hangilerini kullanacağı ise tamamen zararlı geliştiricisinin inisiyatifine kalmış.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Fandroidler hadi buna da yalan diyin..

@06 Şub 2013 14:00 %100 yalan... anti virüsçülerin anti virüs satma palavrası... ios içinde aynısını yapıyorlardır...

android gibi ne idüğü belirsiz karman çorman bir sistemi neden pc me yükleme gafletinde bulunayım ki? hakikaten çok şakacısınız ya :)

@06 Şub 2013 14:16 PC ye yüklemiyoruz zaten ANDroid i ilk önce bunu bilmelisin :) sonrada bu GOOGLE in suçu değil, olması gereken şeylerden birisi yani virüsler meydana getirilir buna önlem alınır teknolojinin döngüsüdür bu :)

@conviction o uygulamaları play storea kabul eden kim? beyne niye sahipsiniz düşünmemek için mi?

ANDROİDİN ZARARLARI YAYILMAYA BAŞLADI

en cok kullanilan isletim sistemine yazarlar virus..tipki windows gibi en cok ona. yazilmistir ve halada ona yazilir

@06 Şub 2013 17:31 virüsün androide yazılması sorun değil. siz tam olarak anlamadınız galiba. googleın önüne gelen uygulamayı içeri alması sorun. geçtiğimiz günlerde virüs bile çıktı play storedan..

Android virus kayniyor saldim cayira mevlam kayira ilgilenen bakan yok google playa bunda trojan var diye haber verdim adamlarin umrunda degil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir