Android'de istenmeyen numaraları engelleme!

Android'de sizi çağrı veya kısa mesajla rahatsız eden numaraları nasıl engelleyebilirsiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Android'de istenmeyen numaraları engelleme!

Akıllı telefonlarımızı Facebook ve Twitter'a girmek veya oyun oynamak için kullanıyoruz. Bu sırada telefonumuzun "telefon" özelliğini unutabiliyoruz. Akıllı telefonunuzda istemediğiniz çağrılara ve kısa mesajlara maruz kalıyorsanız, bu çağrıları engellemenin çeşitli yolları var. İşte bunlardan bazıları.

Telefondan engellemeyi deneyin

Stok Android'de numaraları çağrı geçmişi listesinden engelleyebiliyorsunuz. Bunun için telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar listesinde engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun. Şimdi "Numarayı engelle" seçeneğine dokunun.  Çağrı engelleme işlevinin konumu, Android üreticinizin yaptığı kişiselleştirmeye göre biraz değişebilir.

Bunu yaptığınızda bu numaradan gelen çağrılar otomatik olarak engellenecek ve kısa mesajlar, geldiği gibi silinecektir.

Listenizde bulunmayan bir numarayı engellemek için telefon uygulamasında sağ üstteki menü düğmesine dokunun, ardından Ayarlar > Çağrı engelleme yolunu izleyin.

Çağrı engelleme uygulamaları

Az önce bahsettiğimiz yöntem işinize yaramıyorsa veya daha kapsamlı bir çözüm arıyorsanız, bu uygulamalara göz atmanızı öneriyoruz.

Mr. Number: Ücretsiz bir uygulama olan Mr. Number'da görmek istemediğiniz çağrıları üç genel kategori olarak seçebiliyorsunuz: Sahtekarlık/tehlikeli numaralar, spam/can sıkan numaralar ve bilinmeyen olarak listelenmiş tüm numaralar.

Call Blocker Free: Mr. Number'a benzer bir uygulama olan Call Blocker Free, genel kategoriler yerine kara liste ve beyaz liste yoluyla numaraları engellemenize izin veriyor. Bu listeleri hazırladıktan sonra engelleme modunu dilediğiniz biçimde ayarladığınızdan emin olun. Call Blocker Free, yalnızca belirli aramaları kabul etmek isteyen ve sürekli rahatsız edilen kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir.

Truecaller: Truecaller'ın kurulumu biraz daha uzun sürüyor çünkü telefon numaranızı doğrulayıp bir hesap oluşturmanız gerekiyor (Google, Facebook, LinkedIn ile oturum açmak da mümkün). Ana ekranda herhangi bir numara hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Block sekmesinde ise diğerler kullanıcıların şikayet ettiği numaraları engelleyebiliyorsunuz. Truecaller ile isterseniz gizli aramaların tümünü engelleyebilir, engelleme işlevinin tam olarak ne yapacağını (çağrının ret mi edileceğini yoksa sessizce çalmasına izin mi verileceğini) seçebilirsiniz.

Truecaller, belirli bir alan kodunu ve tüm 800'lü numaraları engelleme özelliğine de sahip olduğundan bazı kullanıcıların gözde engelleme uygulaması olmuş durumda. Aramalar size ulaştığı anda bilgi verebilen Truecaller, önceki uygulamalara kıyasla daha "komple" bir çözüm sunuyor.

Bu işlevleri metin mesajlarına da getirmek isterseniz, aynı firmanın Truemessenger uygulamasını deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Ne sebeple olursa olsun durduk yere hiç kimsenini hiç kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur. Falanca şirketin Müşteri hizmetleri kisfesi altın da arayan telefon sapıklarını engellemek için işe yarayabilir.

Meşgule almadan arama engelleme yapan program vs. olsa ne harika olurdu

@08 Nisan 2016 14:27 truecaller engelliyor. sen görmüyorsun çağrıyı karşı tarafa cevapsız oluyor

Ben Avira Antivirüs'ün bloklama özelliğini kullanıyorum

çoğu bu tarz uygulama işe yaramıyor arkadaşlar. aramaları meşgule atıyor ve mesaj uygulamasının yerine geçerek sözde istenmeyen mesajları engelliyor.telefonunuzda doğal olarak bulunan bir özellikse o başka. bilginize

GELEN NUMARAYI "BLOKE" ADIYLA REHBERE KAYDEDİN. KAYDI REHBERDE AÇARAK "AYARLARDAN GELEN ÇAĞRIYI BLOKE ET OLARAK İŞARETLEYİN. BLOKE LİSTESİNE DİĞER GELEN LİSTENİZDE KAYDI OLMAYAN VE BLOKE EDECEĞİNİZ NUMARALARIDA EKLEYEBİLİRSİNİZ.

Arkadaşlar kesin çözüm öneriyorum GOOGLE CHROME’nin avast diye bir virüs engelleme proğramı var onu cep telefonunuza indirin.Bu proğramda çağrı engelleme diye bir şey var rehberiniz dışındaki bütün numaraları meşgule atıyor ve çağrı engelleme listesine kaydediyor buradanda tanımadığınız hangi numaralar sizi aramış görebiliyorsunuz üstelik hiç bir ücreti de yok.AVAST işte budur.

Uğraşmayın direk Avira'yı indirin. İstenmeyen çağrı ve virüsleri silip atın.

mesajları engelleme daha elzem ihtiyaç. bazı programlar var. Lakin bunlarda varsayılan mesajlaşma uygulaması olmak istiyor ve gelen mesajlar bu program üzerinde depolanıyor. programı kaldırdın mesajlar gitti. mesaj programını değiştirmeden mesaj engelleme olsa süper olur. bu arada gönderen tlf. numarası belli olanlar engellenebiliyor. birçok mesajda gönderici kimliği yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost