Android'de kilitleyen bir "MKV" açığı!

Android'li telefonunuzu adeta "felce uğratacak" yeni bir tehlike daha ortaya çıktı!

Android'de kilitleyen bir "MKV" açığı!

Android'de videolarla ilgili sadece bir açık var diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Trend Micro'nun keşfettiği açık, özel düzenlenmiş MKV videoları yoluyla telefonunuzu kullanılmaz hale getirebiliyor.

Kötü niyetli MKV videosu, Android'in "mediaserver" hizmetinin kilitlenmesine neden olarak telefonun arayüzünü kısmen veya tamamen donduruyor, dahası çağrıları ve uyarıları sessize alıyor. Saldırının gerçekleştiği sırada telefonunuz kilitliyse, kilidi açmanız bile mümkün olmayabiliyor. Saldırganın telefonun bu durumundan faydalanarak sizden fidye istemesi mümkün olabilir.

Trend Micro, açık hakkında Google'ı Mayıs ortalarında bilgilendirmiş olsa da açık, "düşük öncelikli" olarak işaretlenmiş. Engadget'ın haberine göre açık "Android'in gelecekteki bir sürümünde" kapatılacak ve açığın kullanıldığına dair herhangi bir işaret bulunmuyor.

Açığın Android 4.3 ve üzerini kullanan cihazları etkilediği söyleniyor. Belirli uygulamaları kaldırıp, zararlı sitelerden uzak durarak açıktan etkilenmemek mümkün ancak açığa istemeden yakalanmak, hoş bir durum olmasa gerek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

doğru duruna virüs bulaşmaz

androidin donması için açık olmasına gerek yok. ama çeşit olmuş tabi. açıklı donma, açıksız donma, virüs donması vs.

@30 Temmuz 2015 22:26 android kullanicisiyim ama yorumuna guldum dostum :))

@30 Temmuz 2015 22:26 beyin bedava dedikleri bu

SA WP'ciyim ama Android'cilere kesin çözümü veriyorum: Bataryayı çıkar tak hop sorun çözüldü. Edit: Bataryası çıkarılamıyanlar da şarjının bitmesini beklesin bunu da ben mi söyliyim?!?

Android iyi güzelde. Bir cep telefonu için işletim sistemi fazla serbest yapıya sahip. iOs ve Windows Phone gibi telefon sürümleri daha kapalı sistemler olmalı ki düşük donanımda antivirus olmadan güvenlik sağlanabilsin.

Androidden de ne bekliyorsunuz ki delik deşik bir sistem Windows yada apple candır

Son zamanlarda farkındaysanız Android işletim sisteminde gereğinden çok daha fazla açık olduğu ortaya çıkmaya başladı. Lollipop sürümündeki Ram ve optimasyon sorunları bir yana ilk olarak bunları kapatmalı ve daha sonra da stabiliteye yoğunlaşmalı diye düşünüyorum.

@31 Temmuz 2015 10:21 hepsi yalanda ondan... Apple yalan haberle müşteri tavlamaya çalışıyor... A101'de Lumia 532 satılıyor personel onu almayın SAMSUNG var daha iyi diyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir