Android'de sıkça duyduğumuz "adb" nedir?

Android kaynaklarında adına sıkça rastladığımız "adb" neyin nesi; ne işe yarıyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Android'de sıkça duyduğumuz "adb" nedir?

Android forumlarında dolaşıyorsanız "adb" terimiyle sıkça karşılaşmışsınız demektir. Peki başta anlaşılması güç gibi görünen bu kısaltma, ne anlama geliyor; onu bilmeniz şart mı?

Google'a göre "Android Debug Bridge (Android Ayıklama Köprüsü - adb), bir emulator kopyasının veya Android'li bir cihazının durumunu yönetmeye izin veren çok yönlü bir araç." Basit bir tanımla adb, biri bilgisayarınızda (Windows, Linux veya Mac), diğeri telefonunuzda çalışan iki uygulamadan oluşuyor. Telefonunuz bilgisayarınıza bağlandığında, USB hata ayıklama işlevi etkin ise, telefonunuza klavyeniz yoluyla komutlar gönderebiliyor, onunla iletişim kurabiliyorsunuz. adb, Windows, Mac veya Linux için sunulan Android SDK'nın bir parçası.

Android'li telefonlar temel olarak Linux çekirdeğini ve araçlarını kullandığı için Linux komutlarının birçoğu, adb server (bilgisayarınızda çalışan sunucu yazılım) yoluyla telefonunuzdaki adb client'a (telefondaki istemci) gönderilebilir.

adb'yi sorun gidermede kullanabileceğiniz gibi, onu kurcalamak için kullanmanız da mümkün. Bunlar dışında adb'yi kullanmaya pek ihtiyacınız muhtemelen olmayacaktır. adb'yi kullanmakta kararlıysanız, tam kullanım kılavuzu için Android Developer sayfasına göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost