Android'de Yeni Kabus: İşte ZooPark!

Yeni keşfedilen bu zararlının, telefonunuzda yapamadığı bir şey, neredeyse yok! Üstelik bunlara WhatsApp ve Telegram'dan bilgi çalmak bile dahil...

  • Zeynel A. Öztürk
Android'de Her Şeyinizi İzleyen Zararlı!
Kaspersky'ye göre zararlı, 100'den az kişide mevcut

Android'li telefonların neredeyse tamamını dinleyip parolaları, fotoğrafları çalabilen, fotoğraf ve video çekebilen, Telegram, WhatsApp ve diğerlerinden veri sızdırabilen yeni bir tür zararlı keşfedildi.

Güvenlik firması Kaspersky'ye göre "ZooPark" adlı zararlının arkasında bir devletin desteği var. ZooPark'ın dört nesillik bir geçmişi bulunuyor. İlk başta "sadece" hesap bilgilerini ve kişi listesini çalabilen zararlı, son nesil itibariyle tuş basışlarını, pano verilerini, arama geçmişini ve tarayıcı geçmişini, bellek kartındaki fotoğraf ve videoları, çağrı kayıtlarını ve sesini, Telegram gibi güvenli uygulamalardaki verileri çalabiliyor. Zararlı canı istediğinde fotoğraf, video, ses ve ekran görüntüsü kaydedebiliyor ve bundan kullanıcının haberi olmuyor. Zararlı, çuvalına doldurduğu verileri kaçırabilmek için sessizce çağrılar yapabiliyor, mesajlar gönderebiliyor ve shell komutları çalıştırabiliyor.

Kaspersky, zararlıya maruz kalan 100'den az kullanıcıya rastladığını söylüyor. Firmaya göre bu durum ve bazı ipuçları, "zararlının hedeflerinin özellikle seçildiğini" gösteriyor. Kaspersky, zararlının bizzat onu kullanan devlet tarafından geliştirilmemiş olabileceğini, "en son sürümünün izleme araçları satanlardan alınmış olabileceğini" belirtiyor. Firma bunun sürpriz olmayacağını düşünüyor çünkü casusluk araçları, devletler arasında giderek daha popüler bir hale geliyor. Bu araçların birçoğunun ABD'den çıktığı biliniyor. Shadow Brokers'ın NSA'den çaldığı güvenlik açıkları, bunun bir örneği. Bir başka deyişle bir hacker grubu, dünyanın en güvenli ajanslarından biri kabul edilen bir yerden zararlı çalmayı başarmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Google her ne kadar toz pembe bir tablo çizse de ne yazık ki Android'te durum vahim. Reklamlarla bile zararlı yüklenebiliyor. Yüklenen zararlı, sistem fabrika ayarlarına döndürülse bile silinmeyebiliyor. Android'in yeniden yüklenmesi veya yükseltilmesi gerekiyor. Özellikle 55 yaş üstü için tehlike büyük. Bu yüzden mobil cihazlarda mutlaka Comodo Savungan + Comodo Dome Shield Hesabı + Strong Swan + Ad Blocker'lı Opera Mini kombinasyonunun kullanılması gerekiyor. Dome Shield'e girin ve inceleyin!.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play