Android'e daha fazla "seçim hakkı" geliyor!

Yeni ortaya çıkan bu bilgiler, Android'de başına buyruk davranan uygulamaların sonunu getirebilir!

Android'e daha fazla "seçim hakkı" geliyor!

Yeni raporlara göre Google, mobil kullanıcılarına hangi uygulamaların hangi bilgilere erişebileceğini yönetmeleri için daha çok işlev sunacak.

Financial Review'un isminin açıklanmasını istemediği kaynaklarına göre Google, uygulamaların nelere erişebileceği konusunda kullanıcılara daha fazla kontrol sunmaya, başka bir deyişle daha fazla seçim hakkı vermeye hazırlanıyor. Erişimin açılıp kapatılabileceği şeyler arasında fotoğraflar, kişiler ve konumun olabileceği düşünülüyor. Bu yenilikle ilgili bir duyurunun Google'ın bu ay San Francisco'da düzenleyeceği geliştirici konferansında yapılması bekleniyor.

Google, bu değişiklikle mobil hizmetlerinin çekiciliğini artırmak istiyor. Gartner'a göre Android'in 2014'teki pazar payı yüzde 81, iOS'un pazar payı ise yüzde 15 idi. Ancak dünyanın belirli bölgelerinde Android'in üzerinde bir baskı kurulmuş durumda. Kantar Worldpanel ComTech'e göre Google'ın mobil platformu, Avrupa'nın en büyük beş ülkesinde ilk çeyrekte, önceki yıla göre yüzde 72'den yüzde 69'a gerilemiş durumda. Kantar'ın bilgilerine göre iOS, aynı dönemde pazar payını yüzde 18,6'dan yüzde 20,3'e yükseltmiş bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bunu beklemek istemiyorsanız telefonunuzu root'layın "xprivacy installer" veya benzeri bir uygulama indirip bu izinleri yönetin.

Şimdi düşünmeleri çok saçma, önceden sadece root izni ile yapılıyordu. Yine de yapmaları güzel

iOS'ta 6.sürümden beri var

@10 Mayıs 2015 10:39 benim yazacagimi yazmissin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir