Android'e Viking Horde şoku!

Viking Horde adı verilen yeni tehlike, Google Play'deki birçok uygulamayı tehdit ediyor!

  • Cenk Atlı
Android'e Viking Horde şoku!

Android cihazlar yeni bir zararlı saldırısı riski altında. Check Point bünyesindeki araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre Viking Horde adı verilen bu kötü amaçlı yazılım Google Play Store'da aralarında Viking Jump, Parrot Copter, Memory Booster, Simple 2048 ve WiFi Plus'ın da yer aldığı belirli uygulamaları etkiliyor. 

Google'dan henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Fakat zararlı yazılımdan etkilenen uygulamaların yer aldığı Android telefon ve tabletlerin hacker'lar tarafından kontrol edilen bir cihazlar ağının parçası haline geldiği belirtiliyor. Hacker'lar bu sayede, cihaz sahiplerinin bilgisi dışında belirli görevleri yerine getirebiliyor. 

Google'ın Android yazılımın zararlılara karşı oldukça savunmasız olmasının temel nedenleri arasında görece açık bir yapılanmaya sahip olması ve Android cihazlarının popülerliğini sayabiliriz. Teknoloji devi son yıllarda kötü amaçlı yazılımların uygulama mağazasına erişmeden önce yakalanması için önemli adımlar atsa da bu sürecin halen bazı savunmasızlıklar barındırdığı anlaşılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Android kullanan kişi zaten virüs dolu olduğunu kabul ede ede kullanıyor. Bilgilerinin çalınması android kullanıcıları için önemsiz. Zaten bilgilerini önemseyen gider ios Windows Phone(mobile) ya da blackberry os kullanır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost