Android'e yeni geçenler; bunları yapmayın!

İlk kez Android'li bir telefona geçecekseniz, bunlardan uzak durmanızda yarar var!

Android'e yeni geçiyorsanız, bunları yapmayın!

İlk yüklemeniz gereken uygulamalardan, Android'e yeni başlayanların yapması gerekenlere, bugüne kadar Android'le ilgili pek çok konu işledik. Peki Android'e ilk kez adım atacak kullanıcıların neleri -yapmaması- gerekiyor? Bu yazımızda hem Android'li telefon satın alırken, hem de aldıktan sonra yapılmaması gereken şeyleri sıralayacağız. Google'ın mobil işletim sistemini tercih etmeniz harika, ancak bu maddeleri kafanızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var.

Hiç güncellenmeyecek telefonları almayın

Burada elbette sizin tercihiniz önemli, ancak yine de aklınızda bulunmasında fayda var. Sadece temel internet bağlantısı olan bir telefon istiyorsanız ve en son işletim sistemini kullanmanın sizin için bir önemi yoksa, bu maddeyi geçebilirsiniz. Ancak Android'in en yeni özelliklerini kullanmak istiyorsanız, Nexus telefonlar size daha uygun olacaktır. Çok ucuza alacağınız telefonların hiç güncellenme almayacağından emin olabilirsiniz.

Her uygulamayı yüklemeyin

Uygulamaları yüklerken nereden geldiğine iyice bakmadan yüklemeyin. Play Store'da arama yaptığınızda önünüze ilk gelen uygulamayı (mesela ilk fener uygulamasını) hemen yüklemeyin, öncelikle sizden istediği izinlere ve yorumları kontrol edin Bazı uygulamalar, bilgilerinizi reklamcılara gönderebilirken bazıları, "SMS'lerinizi okumak" gibi daha sinsi amaçlara sahip olabilir.

Play Store'daki uygulama puanlarına her zaman güvenmemekte de fayda var. Bir uygulamaya kaç kişinin puan verdiğini kontrol edin (örneğin 10 kişi 5 yıldız vermişse ve başka oy veren yoksa, duraklamanız gerekiyor).

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Android zeka işidir. Herkes kullanamaz... 5 yaşındaki çocuğun seviyesinde yazılmış İOS ve 80 yaşındaki ninelerin anlayabileceği basitlikte tasarlanmış Windows Phone, iyi ki varsınız.... Çocuklar ve yaşlılar akıllı telefonsuz kalacaktı yoksa. Teşekkürler Apple Teşekkürler Microsoft.

@11 Şubat 2016 07:35 nasıl bir dünyada yaşıyorsun çok merak ediyorum, ezik!

@11 Şubat 2016 07:35 Android zeka işi aynen, onun için size uygun değil. Ayrıca kaç yıl öncede kaldıysanız Windows a hala nine tasarımı diyorsunuz. Yazık. iOS için dedikleriniz daha komik. Keşke silme seçeneğiniz olsaydı da belki daha fazla utanmazdınız yazdıklarınızdan

@11 Şubat 2016 07:35 Google ve Kapitalizm'in bayraktarlığını yapan arkadaş Android'i zekilerin kullandığı bir OS zannetmiş.

şair burda arka arkaya dandik modelleri birbirinin kopyası plastung kasa ve sallama bir arayüzle satanlardan uzak durun diyor, anlayan anladı.

@11 Şubat 2016 11:00 yani şair özetle kaz gibi yolunmaya devam edin demiş. halbuki ona ne; isteyen yolunsun, isteyen mantıklı yolu bulsun...

"Hiç güncellenmeyecek telefonları almayın" mesela Casper gibi.

İlk madde "Hiç güncellenmeyecek telefonları almayın" Bir Samsung kullanıcısı olarak, Samsung almayın diyorum. Sadece en yeni cihazlarına güncelleme veriyor. 6 ay sonra güncellemeyi kesiyor.

@Emre G Windows da 36 ay guncelleyeceğim diyor, lütfedip o güncellemeyi çıkarana kadar cihaz pert olmuş oluyor.

@Emre G evet bencede zaten samsung androidli telefon degilde kendi yazılımıyla telefon cıkarsaydı şimdi samsung diye bir telefon markası kalazdı

@Emre G Ne 6 ayı lan Note 3 kullanıyorum 2 yıl oldu hala daha güncelleme alıyor (Türkiye de çok geç geliyor orası ayrı) zaten Google ın zorunlu güncelleme süresi 18 ay

@11 Şubat 2016 15:25 cyanogenmod 48 ay garanti veriyor. Samsung galaxy s3 android 6.0.1 güncelleme 7'yi de alır

Bir ara Facebook'un tadından yenmez Lite sürümü vardı onu da katlettiler...

Özellikle facebook kurmayın telefona kafayı yedirtiyor facebook lite veya ucbrowser kurun onunla kullanın samsung alacaksanızda sadece ve sadece galaxy s serisi alın o da s6 dan aşağı olmasın

SMS istiyor çünkü led flaş SMS özellikleri var. Bu bir artı

Samsung helal apple haram. Gerisi mekruh. Siz vacibi kacirmayin yeter.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Android'e yeni geçiyorsanız, bunları yapmayın!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir