Android'i değiştirecek Avrupa Birliği kararı!

Google'a kesilen son ceza, bir sonraki Android'li telefonunuz için önem taşıyor olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'i değiştirecek Avrupa Birliği kararı!

Avrupa Birliği'nin rekabet komisyonu, Google'ın Android işletim sisteminde rakiplere karşı adil bir duruş sergilemediğini ve firmayı cezalandıracağını duyurdu.

AB'nin ceza kararının nedeni, Google'ın çoğu Android'li telefonla birlikte gelen Chrome, Gmail, Arama gibi ön-yüklü uygulamalar. Komisyon üyesi Margrethe Vestager, Google'ın durumunu şu sözlerle değerlendirdi: "Android'de cihaz üreticilerine uyguladığınız kısıtlamalarla baskın konumunuzu kötüye kullanıyor gibi görünüyorsunuz."

Google, hukuk bölümünün sorumlusu Kent Walker yoluyla hiç gecikmeden yaptığı açıklamada söylenenlerin rekabeti engellemekle ilgisi olmadığını ileri sürdü ve şunları söyledi:

"Android, dikkate değer ve daha önemlisi devam ettirilebilir, açık kaynaklı yazılım ve açık yeniliğe dayanan bir ekosistemin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

Android'in rakipler ve tüketiciler için iyi olduğunu göstermek üzere Avrupa Komisyonu ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz."

Suçlamalar, Google'ın Android üreticilerini kendi hizmetlerini kullanmalarına zorlaması üzerinde yoğunlaşıyor. Google'ın AB'nin kestiği cezaya 12 hafta içinde cevap vermesi gerekiyor. Bu gelişme üzerine firmanın Avrupa'da uygulama seçimini üreticilere bırakması sözkonusu olabilir.

Google, aslında kendi uygulamalarını kullanmak istemeyenlere Android'i dilediği gibi kullanma fırsatını sunuyor. Ancak Google hizmetlerinden birini bile sunmak isteyen bir üreticinin tüm Google hizmetlerini telefonuna dahil etmesi gerekiyor. Yani örneğin Samsung, Galaxy S7'ye Google Play'i dahil etmek istediğinde, Chrome'u da yüklü olarak sunması gerekiyor. Önümüzdeki üç ay, Google'ın Avrupa'daki Android'li telefonları için büyük değişiklikler getirecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bence google playde olan şeyler zorla yüklü gelmemeli. insanlar silemedikleri şeyi ister istemez kullanıyorlar.

zamanında microsofta bu lafların aynısını Google firması söylüyordu şimdi kendi başına aynısı geldi

Abi kendi işletim sistemi değil mi ? İster koyar ister koymaz. İşine gelmeyen kullanmasın. Ne saçma iş :S

@21 Nisan 2016 10:24 Açık kaynak olduğu için. Kısıtlama uygulayamaz.

Avrupa aç kaldı heralde Google'dan para dileniyor bence:)

en temel programlar yüklü gelsin google kişiler hesaplar play hizmetleri yani gapps taki pico seviyesi olursa harika olur çok gereksiz şeyler var banane amk google play filmler yada muzik arka planda greenifyle bakmıştım gereksiz yere baya çalışıyor yer kaplıyor tam bi saçmalık isteyende istediğini indirir özgürce

ceza için bahane uyduran ab ve mağdur olan Google...

@grezimonk Dur be Çılgın Maymun... Aklını, eğer istersen diğer insanlar gibi kullanabilirsin...

Yıllar geçtikten sonra mı anlayabilmişler ? Doksanlı yıllarda Microsoft a da Internet Explorer dan dolayı benzeri bir tekel davası açılmıştı fakat şu an Windows 10 ile beraber tekrar alttan alttan aynı şeyleri yapmaya başladı. Herhalde onu da bir 10 yıl sonra anlayabilirler !

@21 Nisan 2016 17:50 İyide Windows açık kaynaklı değil ki. O zaman ios a da mac os a da aynısını yapmak zorunda. Android açık kaynaklı olduğu için zorlayamaz.

Microsoft kendi işletim sistemine Internet Explorer koyuyor diye zamanında ortalığı yıktı Google... Yıllardır aynısını yapıyor, bu nasıl iki yüzlülük anlaşılır gibi değil. Ben koymasın demiyorum bence işletim sistemi kiminse istediği yazılımı koyabilir. Ama Microsoft'un bu konuda hakkını çok yediler.

Microsoft bilgisayarda ki gibi flash destekli reddeti yayınlarsa başka bişey kullanmamıza gerek kalmaz ??

Günümüzde en dayatmacı şirket Google... Her canının istediği şeyi kullanıcılarına dayatıyor ve utanmadan "Kabul etmek zorundasın" diyor... Bunu microsofttan öğrendi.. Microsoftta şimdi dayatmacılıkta ve kullanıcılarını fişlemekte Googleyi geçmek için Windows10a klavyeden basılan herşeyi çalan yazılım entegre etti... Apple ve Facebook ise zaten adı belli çıkarcılar... Kullanıcılar ve kurumlar bu duruma dur demedikçe, her istediklerini insanlara Dayatacaklar...

Google zorlamıyor. Anlaşmada zaten bunlar var. Beğenmiyorsa gitsin başka yazılım kullansın üretici firmalar. Veya rahatsız olanlar başka işletim sistemi baktın. İnsan kendi yaptığı ürünü tasarlayamaz mı veya kendi istediği gibi donatamaz mı? Siz kimsiniz ki karışıyorsunuz. Parasız kaldınız galiba AB .. :)

Yazıyı doğru dürüst okuyun ve anlamaya çalışın. Adamların işletim sistemi, istediğini yapar ama dayatmacı politika izliyorsun diyor. Neyi savunuyorsunuz daha mal mısınız? AB'nin dediği sizin menfaatinize! Ayrıca başka işletim sistemi kullanıyoruz zaten ama sizin gibi mallar yüzünden başka işletim sistemleri gelişmiyor maalesef. Gerizekalı insan sürüsünün popülaritesi bizi müşkül durumda bırakıyor.

bu kesilen cezaların paraları kime gidiyor kimin kasasında ve ne için kullanılıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost