Android'i rootlamak için geçerli 5 neden!

Android'li cihazınızı root'lamak için neden arıyorsanız, işte size 5 geçerli neden!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu 5 kişiselleştirme için root'lamaya değer!

Android'li cihazların en iyi tarafı, neredeyse sonsuz kişiselleştirme olanakları sunmaları. Değişikliklerin birçoğunu root'suz telefonunuzda yapmanız mümkün. Ancak root'u haklı kılacak ileri düzey kişiselleştirmeler de var. İşte sadece root'lu Android sahiplerinin faydalanabileceği 5 kişiselleştirme.

1. Custom ROM: Cihazınızı kişiselleştirmenin en kapsamlı yolu, ona bir Custom ROM yüklemekten geçiyor. Custom ROM, Android işletim sisteminizi tamamen yeni bir yapıyla değiştirerek, size yeni işlevler sunabiliyor.

Custom ROM sayesinde normalde yükseltmediğiniz bir Android sürümüne geçiş yapabilir, görünümü değiştirebilir, cihazınıza yeni işlevler ekleyebilirsiniz. Örneğin CyanogenMod içerisinde bir izin yöneticisi, ekolayzır ve tema desteği bulunuyor.

Telefonunuza özel ROM'ları bulmak için forums.xda-developers.com adresine gidin ve telefonunuzu aratın. 

2. Performansı kişiselleştirin: Root'lu telefonlarda özel bir kernel kullanabilir, bu sayede işlemcinin hızı gibi donanımsal parametreleri değiştirebilirsiniz. Bunun için Device Control ve Kernel Adiutor gibi ücretsiz uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Kernel'de değişiklik yapmak istemiyorsanız bile donanımla ilgili ince ayarlar yapabilirsiniz. Örneğin Cf.lumen ile ekranın renk sıcaklığını, kırmızı, yeşil ve mavi değerlerini birbirinden bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz.

Lenovo cihazlarından port edilen Dolby Atmos ile telefonunuzun hoparlöründen çıkan sesin kalitesini artırabilirsiniz.

Tek el modu ve fazlası

3. Tek el modu: Telefonunuz root'lu ise, onu "tek elle kullanım moduna" alabilirsiniz. One Hand Mode Xposed Mod (Xposed Framework'ü kullanıyor) ve One Hand Mode Enabler bu konuda size yardımcı olacak. Bu uygulamaları kullanarak arayüzü ekranın belirli bir köşesine doğru küçültebilir, baş parmağınızla yetişmesi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

4. Parmak dostu arayüz: XDA forumlarından indirebileceğiniz LMT Launcher, pasta şeklindeki bir denetim kutusunu başparmağınızın altına koyuyor. Kutu üzerinde geri dönüş, home gibi standart düğmeler yer alıyor. Düğmeler tek dokunuşla çalışsa da, uzun dokunduğunuzda veya birden fazla kez dokunduğunuzda ne olacağını seçebiliyorsunuz. LMT Launcher'ı ayarlamak için biraz zaman harcarsanız, onu telefonunuzun arayüzünde daha hızlı dolaşmak için kullanabileceksiniz.

5. Çalışan uygulamaları göster: Uygulamalar arasında sıkça geçiş yapıyorsanız, hangilerinin arka planda çalıştığını bilmek isteyebilirsiniz. "Son uygulamalar" düğmesi Android 5.0 Lollipop'tan bu yana son kullandığınız her uygulamayı listeliyor. Recently ise listeden arka planda çalışmayan uygulamaları kaldırıyor; yani sadece çalışan uygulamaları görmenizi sağlıyor. Bu sayede sistem kaynaklarını rahatlatmak için hangisini kapatmanız gerektiğini kolayca görebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bi yerde root yapmanın faydaları diye haber yapılıyor bir yerde zararları diye. Yapmanın çok avantajı var evet ama endişem güvenlik. Root güvenlikle ilgili sorun teşkil ediyor mu acaba.

@04 Nisan 2016 12:02 yanlış sitedir uygulamadır vb. Şeyler için geçerli güvenlik sorunu. Root atan adam bilir zaten nasıl kullanması gerektiğini

Yaparsın root, olursun lord :)

Her root olumlu sonuc vermiyor. Cok fena bir sekilde başıda bir iş alabilirsin. Herkes root yapmamalı. Root yaptıktan sonra kamera hoparlör veya parmak izi gibi olaylar calismaya bilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost