Android'in Yıllık Raporu İşe İyi Yanından Bakıyor

Google'ın yayınladığı Android'in yıllık güvenlik raporu, mobil işletim sisteminin güvenlik açısından ciddi yol kat ettiğini söylüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'in Yıllık Raporu İşe İyi Yanından Bakıyor

Google, Android'in güvenliğine yönelik yıllık raporunu bugün yayınladı. Önemli noktalarından bahsedeceğimiz 56 sayfalık kapsamlı rapora buradan ulaşılabiliyor.

Makine öğrenimi Android'li cihazların güvenliğinde önemli rol oynuyor. Rapor, makine öğrenimi sayesinde Play Store'daki potansiyel olarak tehlikeli uygulamaların yüzde 60,3'ünün keşfedildiğini söylüyor.

Android, iOS'a kısasla "daha az güvenli" olarak değerlendirilse de 2016'da Android'de zararlı bir uygulama indirme ihtimaliniz, yüzde 0,04 idi. Google, bu oranı 2017'da yüzde 0,02'ye indirmeyi başardı.

Aktif olarak kullanılan Android'li cihazların sayısı iki milyar ve hepsini yazılım ve güvenlik anlamında güncellemek zor bir iş. Google, 2017'de güvenlik güncellemelerini alan cihazların sayısını yüzde 30 artırdığını söylüyor. Sorun devam etse de Google'ın mesafe kaydettiği gözleniyor.

Google, Android'in şu anki durumundan oldukça memnun. Android güvenliğinin başındaki David Kleidermacher, işletim sisteminin iOS kadar güvenli olduğunu söylüyor. Google, Android yazılımındaki hataları bulanlara ödemede bulunduğu için bu işe kendini adayan kullanıcılar var.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play