Android'li Telefonlar, Basılmış Kafaya Boğun Eğdi

Android'li telefonlardaki yüz tanıma işlevi, iPhone'un Face ID'si karşısında sınıfta kaldı.

Android'li Telefonlar Basılmış Kafaya Boğun Eğdi

Apple 2017'de Face ID'yi tanıttığından bu yana yüz tanıma işlevinde rakiplerinden bir adım öndeydi. Android'li telefonlar bu sürede Apple'a yetişmeye çalıştılar ve şimdi yeni bir araştırma, bu çalışmaların henüz başarılı olmadığını söylüyor.

Forbes'in yaptığı testte Galaxy Note 8, Galaxy S9, LG G7 ThinQ ve OnePlus 6, üç boyutlu olarak yazdırılmış bir kafayla açılabildi. iPhone X'in Face ID teknolojisini böyle yapay bir kafayla aldatmanız ise pek mümkün değil. Bunun nedeni, iPhone'da kullanılan teknolojinin biraz farklı olması.

Face ID kullanıcıyı tanımak için bir dizi sensörden faydalanırken Android'li telefonlar, bu konuda çok daha az güvenlik sunan ön kameraya güveniyor. Testte bazı Android'li telefonlar, diğerlerine göre daha iyi sonuçlar verdi. Örneğin Note 8 ve Galaxy S9, iris tarayıcısı sayesinde basılmış kafayla kandırılamıyor. Ancak testin en kötüsü olan OnePlus 6, model kafayı her gördüğünde kilidi hemen açtı.

Test, Android'in yüz algılama işlevinin yüksek güvenlikten çok rahatlık için tasarlandığını gösteriyor. Telefonunuzu açmak için kafanızın modeliyle dolaşan bir saldırgana rastlama olasılığınız elbette düşük. Ancak bazı Android'li telefonlar, fotoğrafınızı gördüğünde bile teslim olabiliyor.

Bu nedenle Android'li telefonunuzda yüzle kilit açma yerine parmak izi gibi daha güvenli bir yöntemi tercih edebilirsiniz. Mutlaka yüzle kilit açmak istiyorsanız, yeni iPhone modelleri için bir miktar para dökmeniz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Telefonumu çalan hırsızların elinde kafamın üç boyutlu modeli olduğu için büyük bir güvenlik açığı tabii ki bu! Şu kadarını söyleyeyim: Telefonunuz o tür hırsızların eline düşerse, bu tür şeyler ile uğraşmadan rahatça telefonunuza gireceklerinden emin olabilirsiniz. Hacker'lar bunun için vardır. Baskı kafalar ile kimse uğraşmaz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play