Anılarınıza Hayat Öpücüğü

İpuçları: Eski VHS video kasetlerinizi, plaklarınızı, dia filmlerinizi dijital ortama geçirin.

Fotoğraflarınızın Sararmasını Engelleyin

Zaman, fotoğraflarınızdan da çok şey götürecektir. Anılarınızı yıllar sonra renksiz olarak hatırlamak istemiyorsanız, fotoğraflarınızı tavan arasından çıkarıp dijital ortama geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

Fotoğraflarınızı dönüştürmek için en önemli iki araç, bir tarayıcı ve bir görüntü işleme yazılımı. Güncel sayılabilecek bir PC'ye ihtiyacınız olduğunu ise belirtmeye gerek duymuyoruz, zira görüntü işleme yazılımlarının performansı, sistem belleği ve işlemciye göre ciddi anlamda değişmekte.

Fotoğraflarınızın Fotoğrafını Çekin

Prensipte fotoğraflarınızı yeniden yarattığınız söylenebilir. Diaların taranması için, dia kasetlerinin içine yerleştirildiği özel tarayıcılar mevcuttur, ancak bu tarayıcıların fiyatı çok yüksektir. Ayrıca normal doküman veya fotoğraf tarama özellikleri yoktur. Dia destekli standart bir Flatbed tarayıcı ise tüm bu işlemleri çok daha uygun bir fiyata yapabilir. Burada sizi zorlayacak tek şey, diaları tarayıcıya uygun şekilde yerleştirmek olacaktır. Bu işle uğraşırken dialarınızı dijital ortama taşıma işi oldukça uzayabilir.

Fotoğraf İşleme Yazılımları

Tarama işlemi bittikten sonra sıra bunları işlemeye gelecektir. Bu konuda bolca ücretsiz yazılım olduğu gibi, daha yetenekli (ve ücretli) seçenekler de mevcut. Adobe Photoshop Elements 6'nın otomatik filtreleri, 80 Euro karşılığında iyi bir performans vaat ediyor. Otomatik işlemler sizi birçok zahmetli işlemden kurtaracak ve oldukça kaliteli sonuçlar verecektir. Ücretsiz Gimp yazılımı da, fotoğraflarınızı işlemeniz için birçok seçenek sunmakta.

İşlemin Masrafı ve Zahmeti

En önemli masraf, tarayıcı için yapacağınız masraf olacaktır. Dia tarayıcı kullanmak istiyorsanız, ikinci el sitelerine bakmanızı öneririz, zira birçok kullanıcı dialarını taradıktan sonra bu cihazları satılığa çıkarıyor. Her fotoğrafı tek tek taramak ve işlemek, tahmin edileceği üzere oldukça fazla zaman alacaktır. Çoğu kişinin fotoğraf arşivi yüzlerce, hatta kimi zaman binlerce fotoğraftan oluşmakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Kameranızdaki filmleri , 200-250 ytl ye piyasa da bulabileceğiniz DVD Oynatıcı/Kaydedici türü bir cihazla rahatlıkla DVD medyaya çevirebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir