Anlamsız hata mesajlarına kesin çözüm

PC çöktüğünde ekrana gelen "0×0BJS00341110B12" gibi hata mesajlarından sıkılanlara özel bir araç...

Anlamsız hata mesajlarına kesin çözüm
WhoCrashed basit arayüzü ile ihtiyacınız olan bilgileri size sunabiliyor.

Windows yüklü bilgisayarların beklenmedik zamanlarda çökmesi ve özellikle de hiç sevilmeyen mavi ekran hatasına yol açması yıllar boyu sayısız bilgisayar kullanıcısının sorunu olmuştur. Hatta görünen o ki Windows 7 de bile eski dostumuz mavi ekran hatasından tam olarak kurtulmuş değiliz. Bu gibi beklenmedik çökmelerin yol açtığı en büyük sorun üzerinde çalıştığınız her şeyi kaybetmenizin yanı sıra, sorunun kaynağı hakkında fikir edinememektir. Çünkü bu hatalar genellikle size hatanın kaynağı olarak "0×0BJS00341110B12" gibi bir bellek adresi veya "nvlddmkm.sys" gibi bir sistem dosyasını gösterir ama sorunun kaynağını tam olarak açıklamaz.

WhoCrashed adlı ufak ve ücretsiz bir program ise bu gizemi çözmenize yardımcı olabiliyor. Program bilgisayarınızın beklenmedik çökmelerini bir kayıt dosyasına kaydediyor ve Windows'un gösterdiği hata mesajının asıl kaynağını da belirtebiliyor. Böylece örneğin sorun bir donanım sürücüsü ile ilgiliyse üreticinin internet sitesinden yeni sürümünü indirerek sorununuzu çözebiliyorsunuz.

Sisteminizdeki çökmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız WhoCrashed adlı programı şuradan indirebilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

windows sebepsiz yere çökmez ki

BJS şeklinde bellek adresi olmaz. bellek adresleri rakamlar ve A dan F ye kadar harflerden oluşur.

YAKIN NKENDINIZI

belli aralıklarda bi programı silip yükleyin. geri yüklemede rahat olursunuz... hard disk'i birleştirme işlemini haftada bir veya 2 haftada birkez yaparsanız o mavi ekran çıkmaz heralde bildiğim kadarıyla o çökmeler hard disk'in gereğinden fazla düzensiz dosyaların olmasından dolayı oluyor.

yorumların 2 sıne guldum 1ınede gıpteyla baktım

ya benim bir zamanlar çökme sıkıntım vardı sorun anakarttı ama serviste öğrendim artık gerek kalmayacak galiba sorunun ne olduğunu hemen çözecem

arkadaş doğru diyor BJS diye bellek adresi olmaz. benim bildiğimde öyle. bellek adresleri rakamlar ve A dan F ye kadar olur

iş yapacak programa benzemiyor.

mavi ekran hatası işletim sistemine virüs girmesinden dolayı olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir