Annenin vasiyeti, Apple için yeterli değil!

Eğer ölen bir yakınınızın iPad veya iPhone'u size kaldıysa, Apple'la çetin bir mücadeleye hazır olun

Vasiyet, Apple için yeterli olmadı...

Görünen o ki, vasiyetinize Apple ID'nizi eklemeyi unutmamanız şart. Eğer herhangi bir sebeple vefat ederseniz ve bir Apple ürününü arkanızda bırakırsanız, bu ID olmadan sadece birer metal ve cam yığını haline dönüşüyorlar. En azından Apple ve ölmüş bir annenin oğulları arasında geçen olaydan anladığımız şey bu.

Bu, basit ve üzücü bir hikaye... Birkaç yıl önce, Josh Grant'ın annesi, kanser teşhisi koyulduktan sonra bir iPad almıştı. Ne yazık ki kanser ile sürdürdüğü savaşı kaybetti. Vasiyetinde, varlığının beş oğlu arasında paylaşılmasını istediğini bildirmişti. Sonuç olarak da en büyük oğulun iPad'i alması kararı alındı. Ancak, büyük oğul, annesinin Apple ID ve şifresine sahip değildi ve cihazın kilidini açmak için Apple'ın yardımına ihtiyaç duymaktaydı. Apple, yakın zamanda hırsızlığa karşı "Activation Lock" adlı bir özelliği devreye sokmuştu ve cihazı geri yüklemek için Apple ID ve şifresine sahip olmayı zorunluluk haline getirmişti.

Grant'ın açıklamasına göre, Apple, cihazın el değiştirmesine dair bir belge istiyor. Annenin ölümünden dolayı da yazılı bir izin elde edemeyecekleri açık. Kardeşler bunun üzerine vasiyeti, ölüm belgesini ve avukatın mektubunu Apple'a teslim etmişler ancak bu da yeterli olmamış. Apple, annenin, iPad ve iTunes hesabının gerçek sahibi olduğuna dair mahkeme kararı istiyor.

BBC'nin olayı açığa çıkarmasının ardından diğer pek çok insan benzer hikayeler paylaşmış durumda. Bu durum, firmaların hırsızlığı caydırıcı programları bir adım ileri götürüp, ilkelerini hiçbir şekilde çiğnememekte kararlı olmalarının klasik bir örneği. Tabii ki, özellikle günümüz teknolojisinde karşımıza çıkan küçük boyutlu ama değerli ürünler söz konusu olduğunda hırsızlık önemli bir sorun. Hatta çalınan ürünleri iptal edebilecek bir "kapama anahtarı" pek çokların gündeminde yer almakta. Bunun sonucu olarak bazı sorunların ortaya çıkması da kaçınılmaz.

Apple ise, bu iddiaları reddetmiş durumda ve böyle bir durumun söz konusu olmayacağını söylüyor. Ama ateş olmayan yerden duman tütmez lafı da, sanırız tam olarak bu gibi durumlar için söylenmiş olmalı...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

sacmalamada limit tanimiyan bir yaz olmus. kardesim jailbreak yapar, catir catir kullanirsin' ne var gidip epil ile ugrasacaksin

@08 Mar 2014 18:56 Yazıyla ilgisi yok arkadaşım .Bir saçmalık varsa o yazıp burada haber verenin suçu mu sence ?

Adam ölmüş bunlar tabletin derdinde :)

800 avro için yapılır mı arkadaş?

Anne öldü adam ipad derdine düştü.

@08 Mar 2014 23:44 Nereden biliyorsun ? Belki de içerisinde hatıra olan bazı şeyler var ve adam bunların derdinde. Lütfen biraz mantıklı konuşun. Olmadı kiralık da olsa biraz mantık sahibi olun.

@08 Mar 2014 23:44 Senin anan geberse tablet bilgisayar vb kullaniyor olsa sana iki satir birseyler yazmis olsa ölmeden önce o veriye ulasmak ister misin istemez misin?

Bence en güzeli bir Hacker la anlaşmaları. Yoksa Apple'ın saçmalıklarıyla uğraşmaya değmez !

@09 Mar 2014 01:19 Sanırım yazım zeka özürlü Apple yalakalarının içine oturdu.

ipad derdi degil arkadaslar adam muhtemelen fotolari vs icin istemistir. dusunsenize olen annesinin cihazina bakacak annem son zamanlarinda bunu kullandi diyecek.

Zor be hele geride kalanlar küçük çocuklara

bir şekilde çözülür ama tek taraflı düşünmemek lazım apple bunu kişisel güvenliğimiz için yapıyor.

@09 Mar 2014 22:39 Apple bunun saçma olduğunu bildiği halde vasisine bu yaptırımı uygulayarak sadece adını duyurmaya çalışıyor. Başka bir yarar için değil yani.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir