AntiAdware ile İstenmeyen yazılımlara son!

Chrome ve Firefox'a kuracağınız bu minik eklenti, sizi önemli bir dertten kurtarıyor!

İndirme sitelerindeki ek yazılımlardan kurtulun!

Yazılım indirme sitelerinin çoğu, popüler olanlar dahil, kurulum dosyalarına kendi yazılımlarını entegre edebiliyor. AntiAdware adlı Greasemonkey script'iyse bu ek yazılımların, asıl yazılımın kurulumu sırasında kurulmasına engel oluyor.

AntiAdware, bir Greasemonkey script'i olduğu için, Firefox'ta Greaasemonkey eklentisine, Chrome'da ise Tampermonkey eklentisine ihtiyacınız var. Bu eklentiler sayesinde yükleyebileceğiniz AntiAdware, içerisinde Sourceforge, Softonic, Adobe.com, CNET ve bazı dosya depolama hizmetlerinin bulunduğu yaklaşık 40 sitedeki ek yazılımları engelliyor.

AntiAdware'in uygulamanın yükleyicisine daha önceden eklenen ek yazılımları kaldırmadığına, sadece indirme sitelerinin eklediği ek yazılımları engellediğine dikkat çekmek istiyoruz. Örneğin Adobe.com'dan indirirken gösterilen McAffee kutucuğu, AntiAdware tarafından kaldırılıyor. Sourceforge'daysa içerisinde Sourceforge'un yükleyicisinin bulunduğu bağlantı yerine, ana yükleyicinin bağlantısı veriliyor.

Aslına bakarsak script, normalde sizin de çoğu zaman engel olabileceğiniz ek yazılımlara olan erişimi ortadan kaldırmaktan çok fazlasını yapmıyor. Ancak yine de yanlış tıklamalardan korunmak veya bilgisayarlardan pek anlamayan arkadaşınız veya akrabanız için faydalı olabilir.

Greasemonkey script'i: AntiAdware

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Faydalı, teşekkürler..

@12 Mayıs 2015 21:35 Rica ederiz tosunum!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost