Antik Yunan bilgisayarı şaşırtıyor

Antik Yunan'da Güneş ve Ay'ın hareketlerini hesaplamak için kullanılan ilginç mekanizma şaşırtıyor.

Yaklaşık yüz yıl önce batık bir gemiden çıkarılan bronz mekanizmanın X ışını görüntülerinde Olimpiyat ve benzeri oyunların tarihlerinin bulunduğu bir spor takvimi de keşfedildi.

Bu ilginç makinenin M.Ö. 150 yılından kaldığını tahmin eden araştırmacılar, yaklaşık 80 parçaya bölünmüş ve paslanmış durumdaki mekanizmanın nasıl çalıştığını ve kimin tarafından yapıldığını anlamaya çalışıyorlar. Aletin dişli çark kullanan ilk mekanizma olduğu düşünülüyor. Nature dergisinde yayınlanan bir yazıda İngiliz ve Amerikan bilim adamlarının üç boyutlu X ışını görüntüleme teknikleriyle cihazın arka tarafında daha önceden görülmemiş yazı ve resimleri keşfettikleri belirtiliyor.

Araştırmacılara göre resimler Kuzeybatı Yunanistan ve Sicilya'da kullanılan ay isimlerini ifade ediyor. Aynı takvimin Syracuse şehrinde de kullanıldığına dikkati çeken araştırmacılar, mekanizmanın aynı şehirde yaşamış Arşimed tarafından yapıldığı ihtimali üzerinde duruyor.

Olimpiyat oyunları takvimi mi?

New York Üniversitesi'nden Alexander Jones, Arşimed'in astronomi konusunda çalışmalarının bulunduğunu ve mekanizmanın yapılışına doğrudan veya dolaylı olarak etki etmiş olabileceğini belirtiyor.

Mekanizmada bulundan diğer resimlerin ise, Nemean, Isthmian, Pythian ve Olimpiyat oyunlarının zamanlarını gösteren bir spor oyunları takvimi olduğu ortaya çıktı. Jones'a göre bu alet sadece bir astronomi aracı değil, bilimi Yunan kültürel yaşantısıyla yakınlaştıran bir araç.

Muhtemelen el krankıyla çalışan mekanizmanın, içinde bulunan dişli çarklar yardımıyla güneş ve ayın pozisyonlarını, tutulma tarihlerini ve o günlerde bilinen beş gezegenin yerini hesaplamak için kullanıldığı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

internet bağlantısı var mıymış :DD

Lakin konu hakkında bir çelişki var
Makine M.Ö. 150 yapıldığı sölenmekte ama ihtimaller üzerinde arşimedin olması yanlış Arşimed M.Ö. 287, - M.Ö. 312, tarihlerinde yaşamıştır.
İhtimaller çelişkli ve tutarsız.

bilgisayar neden şaşırıyor anlayamadım : )

evet oraya virgül koysunlar.

Triblanka, "mekanizma" Arşimed tarafından yapılmış olabilir diyor. Bu makine Arşimed'in elcağızıyla yapıldı buraya da bırakıldı demiyor. Şimdi ben bir tane ampul yapsam sen tutup ihtimaller çelişkili ve tutarsız Edison 2008 yılında yaşamıyordu mu diyeceksin :)

Bilimsel bir yaklaşım tarzı ve bilgiye sahipsen aydınlat da biz de bilelim. Yoksa, öyle oturduğun yerden 3 dakikada 5 tez çürütmeye kalkma rica ederim :)

erronin

V dsl desteği bile varmış :))

vay anasını ne ılgınc miş beeeee :) bende ilg gorum hemen evde yapam bende bı tane :) belkım bende meshur olurum

bellliki overclock işini abartmış arşimed amca yakmış boardu yazık olmuş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir