Antivirüs devi Windows 8'e patladı!

150 milyon aktif kullanıcısı olan antivirüs devi, Microsoft'a, Windows 8 hakkında fena patladı...

Hüseyin Cem Köylü

Windows 8 Metro sürümü için programlar geliştirilmeye devam ediyor, fakat öyle gözüküyor ki tüm yazılım geliştiricilerin böyle bir planı yok. Farklı yazılımlarda toplamda 150 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan yazılım üreticisi, ücretsiz antivirüs programıyla ünlü Avast, Metro için yazılım geliştirmek istediklerini fakat Microsoft'un bunu engellemeye çalıştığını iddia etti.

Şirketin halka ilişikler temsilcisi Lyle Frink şunları söylüyor: "İlk olarak söylemek gerekiyor ki, biz zaten Windows 8 platformunda varız. Yeni avast! Antivirüs 7, Windows 8 Beta uyumlu ve ayrıca Windows 8'e özel özellikleri de var. Örneğin system-level rootkit ve bootkit'lere karşı Erken-Yükleme Antimalware Sürücüsü (ELAM)... Metro arayüzüne gelecek olursak; Metro için özel bir avast! olmayacak. Bunun sebebi de, Microsoft'un aktif olarak yaptığı cesaret kırıcı hareketler. Yine de, kullanıcı Metro ortamındayken de, avast!'tan haber alabilecek, mesela bir virüs engellendiği zaman bu bilgilendirme olarak kullanıcıya sunulacak."

Microsoft'un yaptığı cesaret kırıcı hareketlerin ne olduğunu söylemiyor Avast yetkilileri ama bu doğruysa, sadece Windows 8 Metro sürümünü kullanacak ARM-tabanlı tabletlerde bazı uygulamaların olmayacağını söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ben de Kaspersky sanmıştım:Hayal kırıklığına uğradım.

Microsoft avasta düş yakamızdan diyor resmen. :D Plasebo antivirüse ihtiyaç yok artık. Microsoft security essentian var.

"Microsoft'un aktif olarak yaptığı cesaret kırıcı hareketler" derken ucu bucağı olmayan bir söz söyleyip ilerisi için olumsuz yorum boşluğu bırakıyor.
Metro'yu bende sevmiyorum ama her firmanın Microsoft'a öneri maili attığını ve şikayetini dile getirdiğini biliyorum.
Windows 8 gelince Windows 7 raftan inmeyeceğine göre ve "yeni sürüm Windows'u kullanmak şart" diye bir kural olmadığına göre "çok ta tın !!! Windows 9'u bekliyorum" diyebiliriz.
(yada metroya alışırız:)

Microsoft'un da işi yok :D

3. millenium faciasını boş geçin gitsin ben şahsen 8 kurmam işe yaramaz... vasat... intel GMAX3100 ile oyun oynatır gibi yapıp kastırıyor 7 64B enterprise ile sorunsuz oyun oynanıyorken 8 fiyaskodur... note oda 64B idi...

Başlığı görünce antivirüs firmasının şöyle söylediğini düşündüm bir an: "Yeter ha! Açık dolu işletim sistemi yapıp yapıp duruyorsun. Bıktım yetişemiyorum açıklarına..."
-- Bu tamamen o an ki hayal ürünüm haber ile alakası yok. Makara. :)

Bu gidişle Windows 8 ölü doğacak. Microsoft neden her yaptığı yüzünden kullanıcılardan para koparmaya çalışıyor ki. Böyle büyük bir platformun para kazanmasını sağlayacak o kadar yol varken en az ücret alması gereken kitleden yani kullanıcılardan bir sürü para koparmaya çalışıyor. Bunun yanında avast olsun linux olsun ücretsiz platformların da önünü kesmeye çalışıyor, bir çekememe mi söz konusu?

Belki de virüslerin itme gücüyle çalışacaktır, her şeye bu kadar olumsuz ve karamsar bakmayın.

vaybe esed firması kernel patch kalksın dedi işine gelmedi kernel çekirdeğinden bağımsız çalışan antivirüs yazmak avastta metro arayüzünden bahsediyor bu adamlar ya çok akıllı sanıyor kendilerini yada bir antivirüsün ne işe yaradığını halen kavrayamamışlar. antivirüs arka planda çalışır bulduğunuda infaz eder kaspersky ve panda yazılımları 8 ortamında bu şekilde çalışıyor. eğer sorun olacak olsa zaten büyük firmalarda veryansın ederdi ha bu arada metro arayüzüne zaten kaspersky ve pandanında apilerinin otamatik geldiğini görmek mümkün sırf adları duyuldu olsun diye bahane buluyorlar.

2 gündür W8 kullanıyorum ve şunu söyleyebilirim son derede tırt birşey çıkmış ortaya W7'yi tablete uyduracağız deyip bütün yapısını bozmuşlar. Dolmuşmudur nedir oda berbat...

microsoft virüsü engellemek yerine artık virüse bağışıklı bir sistem yapmayı tercih ettiği için antivirüse gerk kalmayacağı yönünde açıklama yapmıştır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir