Antivirüs yazılımlarına çok sert suçlamalar!

Ünlü güvenlik uzmanından, büyük firmaların antivirüs yazılımları hakkında şok açıklamalar geldi!

Antivirüs yazılımları artık bir çare değil!

Google'ın Project Zero ekibinde yer alan ve daha önce Malwarebytes, Trend Micro, Sophos ve benzeri yazılımlardaki açıkları ortaya çıkaran uzman Tavis Ormandy, güvenlik açıklarına dair yayınladığı yazısında çarpıcı bilgiler paylaştı.

Ormandy'nin yaptığı açıklamaya göre, büyük güvenlik firmalarının sunduğu antivirüs yazılımları aslında birçok problemi de beraberinde getiriyor. Ayrıca söz konusu yazılımların aldığı sertifikalar da anlamsız ve etkisiz bazı damgalardan ibaret.

Antivirüs yazılımlarında çok sayıda açığın yer aldığını ve bunları bulmanın da kolay olmadığını belirten Ormandy'ye göre bu açıklar çok kolay bir biçimde sistemlere etki edip dünyanın dört bir yanından milyarlarca kullanıcıyı da tehlikeye atabilir. Ormandy'ye göre ayrıca antivirüs yazılım firmaları kendi ürünlerine dair derinlikli bir güvenlik taraması yapmakla ve onları geliştirmekle de fazla ilgilenmiyor.

Bazı şeylerin yakın bir zamanda değişmek zorunda olduğunu belirten Ormandy, bütün bu büyük güvenlik firmalarının günümüzdeki güvenlik pratiklerinden bihaber biçimde hala çok eski kod tabanlarını kullandıklarını da ekliyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

İşte bu sebeple Linux en iyisi.

@16 Mart 2016 16:23 İleride linux da populer olunca kisa zaman icinde windows gibi saldirilara maruz kalir onemli hedef populerliktir

@16 Mart 2016 16:23 pratik ve yaygın olmayan bütün sistemler daha güvenliymiş gibi bir his yaratır. sistemlerin güvenliği hakkında kullanıcılar değil, sistem mühendisleri ve programcıları yorum yapar. üretimin olmadığı coğrafyalarda ise burnunu sokan herkes otoritedir.

@16 Mart 2016 19:03 cahil Linux işletim sistemi değil sadece çekirdeği... + dosya sistemi farklı yönetici hakkın olsa bile sistemde çökertecek bir eylem yapmana izin vermez ubuntu root hesabını blok ederek root olarak sistemi çökertmenide engellemiş... kolaysa çökert...

@16 Mart 2016 19:03 olursa demek istedin sanırım. böyle parçalı ve fikir birliği olmayan bi sistemin popüler olması biraz saçma.

hala antivirüs kullanan var mı

"Lötfon ontovoroson profosyonol sorom soton olonoz" -10 Antivirüs yazılımının 9'u

Şimdilik Linux'ta bir sıkıntı yok. BitDefender bedava antivirüs bile veriyor üstelik. :D

Google kendi antivirüs programını yapsın o zaman birde reklam koysun yazılıma ama bedava olsun ??

Tüm siber tehlikelerin yanında AV'ler de potansiyel tehlikedir fakat gereklidir. Kendin tetikte olacaksın...!

Tavis Ormandy'nin düşüncelerine bir katkı da benden olsun! Piyasada ki Ransomware gibi birçok tehlikeli yazılımlar truva atları malware vb. AV firmalarınca ya sübvanse ediliyor veya göz yumuluyor, ''ne kadar tehlike o kadar ciro ve satış'' yapanların çoğu da zaten bir şekli ile AV firmalarında halen çalışıyor ya da oradan uzaklaştırılmış, kızgın işten çıkarılmış bilişimcilerdir.

şu kripto virüsünü neden engelleyemiyor antivirüs anlamıyorum. neticede bunlar arka planda çalışıp dosya sisteminde açılmak veya üzerinde işlem yapılamak istenen dosyaları taramıyorlar. ozaman neden dosyalar kriptolanırken aval aval bakıyorlar.

@17 Mart 2016 10:57 Bu türden tehlikeler arttıkça ürünlerine olan rağbet artacak ve daha iyi satılacakda ondan..

Tavis Ormandy hep açık buluyor saygı duyuyorum. Birde kendisi ne kullanıyor hangi AV hangi yazılım veya ne öneriyor birgün birisi akıl edip kendisi ile bir röportaj yapmıyor! Hep açık buluyor bizde burda çalakalem yorum yapıyoruz ..

Google'ın tartışmalı hırçın Rockstarı T. Ormandy AV'lerin açığını tek tek deşifre ediyor! Hakkında biraz araştırma yaptım ve ona olan saygım perçinleşti. Sadece Google değil Macintosh'un alt yapısı olan Unix'in güvenlik araştırmacısı ve çeşitli açık kaynak güvenlik projelerinde yer almış. Google güvenlik ekibinde bilgi güvenliği mühendisi olarak yazılımlarındaki güvenlik açıkları ve istismarların tespiti ve analizinden sorumlu. Gentoo Linux dağıtımının güvenliğini korumaktan sorumlu imiş!

Helal sana Tavis Ormandy kim tutar seni be..Tüm AV'lerin sakalını tek tek yolup önlerine koyuyor kendini koruyamayan bu zavallılar korku endişe pompalayarak utanmadan güvenlik ürünü satıyor. önce kendinizi koruyun şarlatanlar, cebimizdeki parayı tırnaklayan bilişim haydutları..

bu adam şimdi kendi haberlerine bakıp nasıl inandılar uydurmalara diye gülüyordur. "çoğu" antivirüs eski kod tabanı kullanıyormuş da muş. hangileri? yasak mı isim söylemek televizyon programında mısın? google için çalışıyormuş zaten belli değil mi aklınca antivirüsleri devreden çıkaracak böyle google kendi virüsleri ile insanları takip edebilecek. cookielerden daha iyi ve geniş bir yöntem ha?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir