Antivirüsler gerçekten koruyor mu?

Antivirüs yazılımları bilgisayarlarımızı ne kadar koruyor; bugün halen antivirüs kullanmak gerekli mi? İşte uzmanlardan gelen şaşırtıcı cevaplar!

  • Levent Öztürk
Antivirüsler gerçekten koruyor mu?

İnternet güvenliği uzmanlarının son zamanlarda en fazla kafa yordukları konulardan biri, zararlı engelleme teknolojisinin verimliliği. Görünene göre koruma yazılımları bilgisayarları koruma yeteneklerini yavaş yavaş kaybetmenin yanı sıra, bazı durumlarda bilgisayarınızı saldırılara daha açık bir hale getirebiliyor.

U.S. Department of Homeland Security'nin Computer Emergency Readiness Team (CERT) tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan uyarı, Symantec tarafından üretilen, bir kısmı Norton markası altında bulunan antivirüs yazılımında kritik açıklıklar olduğu belirtilmekteydi. Yapılan açıklamaya göre, Google'ın Project Zero ekibi tarafından bulunan bu açıklıklar, olabilecek en kötü açıklardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Çünkü standart ayarlarda ortaya çıkmıyorlar ve herhangi bir şekilde kullanıcı etkisini gerektirmiyor. Symantec, bu sorunları belirlediklerini ve ortadan kaldırdıklarını söylese de, tehlike sadece Symantec yazılımları ile bitmiyor.

Concordia University profesörü Mohammad Mannan ve PhD öğrencisi Xavier de Carné de Carnavalet tarafından yakın bir zaman önce yayınlanan bir başka antivirüs yazılım paketleri araştırmasına göre de, bu yazılımların büyük bir çoğunluğunun, potansiyel tehditleri belirlemek için internet tarayıcılarında bulunan güvenlik önlemlerini geçmeleri, ayrı bir problemi ortaya çıkartıyor. Normalde bu yazılımların, kendi güvenlik önlemlerini almaları gerekiyor olsa da, Mannan'ın araştırmasına göre yazılımlar, bu konuda o kadar da iyi değiller.

Bu özelliğe sahip olan antivirüs yazılımı firmaları, gerekli değişiklikleri yaptıklarını veya yazılımlarının yeterince güvenli olduğunu ve güvenliğin artmaya devam ettiğini söyleseler de Mannan, eğer bir antivirüs kullanıyorsanız, bu özelliğe sahip olmayan birini kullanmanızı veya bu özelliği kapatmanızı öneriyor. Mannan, kendisinin yıllardır antivirüs kullanmadığını ve kullanma ihtiyacı da duymadığını söylerken, bu yazılımların cihazları yavaşlatabiliyor olmalarının ve yeni açıkları da sisteme tanıtma olasılıklarının, kendisine göre, görünür bir avantaj sağlamadığını söylemekte.

Her ne kadar Mannan'ın belirttiği açıklıkların kullanıldığı bir saldırı henüz belirlenmiş olmasa da, bunun anlamı böyle saldırıların hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği değil.

KnowBe4 CEO'su Stu Sjouwerman gibi pek çok güvenlik uzmanı da, günümüzde antivirüs yazılımlarının bilgisayarları korumak adına çok da işe yaramadığı konusunda hemfikir. Siber güvenlik firması eSentire CEO'su J. Paul Haynes, antivirüs yazılımlarının eskiden tehditlerin yüzde 80-90'ına karşı koruma sağlarken artık yüzde 10'undan daha azına karşı koruma sağladığını söylemekte ve bu oranın her gün daha da kötüye gittiğini belirtmekte.

Ancak Sjouwerman da Haynes de, antivirüs yazılımları tarafından sunulan küçük bir güvenliğin bile bu yazılımları değerli yaptığı düşüncesinde. Ancak her iki isim de, bilgisayarınızda antivirüs yazılımı yüklü olmasından kaynaklanabilecek sahte güvenlik hissine karşı uyarmakta. Günümüzdeki pek çok saldırının, kısa süreli siteler üzerinden yapıldığını ve bu yüzden de antivirüslerin etkilerinin azaldığını söyleyen uzmanlar, kullanıcıların mümkün olduğunca dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Güvenlik için verilen öneriler ise halen değişmiş değil: Dosyalarınızı mutlaka düzenli olarak yedekleyin, işletim sisteminizi ve internet tarayıcısı gibi yazılımları güncel tutun ve belki de en önemlisi; bağlantılara veya eklere tıklamadan önce iyi düşünün. Özellikle tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara mutlaka şüphe ile yaklaşın. Hatta mümkünse, tanıdığınız kişilerden gelen bağlantılara bile doğrulamadan tıklamayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Defender olduktan sonra antivirüs yazılımına ihtiyaç duymuyorum.

@11 Temmuz 2016 20:22 anti virüs belli bir koruma sağlar ama tabi ki var diye şımarmamak lazım. olmadan olmaz kurup yokmuş gibi davranmalı. bazı siteler tıklamaya bile gerek kalmadan oto virüs bağlantısı açıyor anti uyarıp engelliyor o kullanmayan uzman virüsü kapar bu durumda. kullanıyorsun diye hamile kalmayacağının da bi garantisi yok :)

@12 Temmuz 2016 15:01 işte bu güzeldi :)

Linux kullanmanın tam sırası....;)

Windows ayvayı yedi.

Tamam o zaman "U.S. Department of Homeland Security Computer Emergency Readiness Team" kurumsal olarak sağladığı uç nokta güvenlik önlemlerini kaldırsın gelsin, bide öyle oturalım masaya konuşalım. "Amerika Birleşik Devletleri Bilgisayar Acil Durum Hazırlık Takımı" sanırım yeteri kadar veriye sızıntı yapamıyor artık. Dikkatleri, antivirüssüz bir virüssüzlük sahasına çekmeye çalışıyor. Zaten antivirüs kullanmak gizliliğiniz üzerindeki risklerin bir anlamda kurumsallaşması başka alternatif var mı?

ya bi geçsinler onu dikkat çekmek için mi yapıyorlar acaba böyle saçma sapan açıklamaları tamam yeni açıklar getirebilirler de yok ben yıllarca kullanmadım yok kullanma ihtiyacı hissetmedim falan geçsinler bu lakırdıları gün içerisinde onlarca tehdit geliyor bilgisayarımıza ve bir çoğundan da antivirüs yazılımımız sayesinde zarar görmeden kurtuluyoruz kullanın arkadaşlar bakmayın bu "araştırmacılara" siz.

Hayatim boyunca hic kullanmadım bi sorun çıkmadi ama dikkatli olurum her zaman

Tam 10 sene önce Byte Dergisi'nde antivirüslerin sizlere sahte güvenlik hissini yaşatan ve hacker'ların arkaplanda daha rahat çalışmalarını sağlayan tiyatro oyunları olduğunu söylemiştim. Antivirüsler asla sizlerin güvenliğini sağlayamaz. Sizin güvenliğinizi sağlayacak şeyler Firewall'dur, App Firewall'dur, Sandbox'tır, HIPS'tir, File Rating'dir, Secure DNS ve Secure Browser'lardır, Restore RX gibi gerialma yazılımlarıdır, Windows İmaj Oluşturma Yazılımıdır, Windows ve Router Ayarlarıdır. >>>

Yüzde yüz güvenlik olmaz. Yukardaki açıklamalar realiteden çok uzak abartılı olmuş. Katıldığım tek nokta kullanıcının da dikkatli olması gerektiğidir. Sistemde elbette açıklar olacak ve güncelleme yolu ile düzenli giderilecek rasyonel olan budur.

Antivirüsler bunlardan sonra gelir. Antivirüsler, zararlıları tespit eder veya etmez, temizler veya temizleyemez ama gerekli önlemleri almanızı sağlayacak güvenlik yazılımları kullanırsanız, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Önerim Restore RX + Comodo IS + Comodo Secure DNS + Comodo Secure Browsers + Comodo KillSwitch + Standart Windows Hesabı + Windows İmaj Oluşturma Yazılımı + Windows Geri Yükleme Yazılımı + Ayarlanmış Windows ve Router + %100 Güvenli Yazılımlar Kombinasyonunu kullanmanızdır>>>

@cleverman Comodo ürünlerinde güvenlik riski taşıyor haberleri yapılmıştı yüzde yüz güvenli tek şey çalışmayan cihazdır.

Sistemlerini yeniden kurduktan ve tüm ayarlarını yaptıktan sonra mümkünse sistemleri mutlaka dondurunuz! Antivirüsler okay vermiş olsalar bile, asla virüslü bir sistemden aldığınız dosyaları yeni kurulmuş sistemlere sokmayınız, dosyalarınızı taşınabilir depolama alanlarında depolama alışkanlığını mutlak surette kazanınız! Kısaca sistemleri dondurmak almanız gereken en önemli önlemdir. Sonra istediğiniz aktiviteyi sisteminizde rahatça gerçekleştirebilirsiniz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost