Antivirüsler güçlü ama virüsler de güçlü!

Google'ın Android konusundaki bu inadı, antivirüs devlerini kızdırmaya başladı!

Antivirüsler güçlü ama virüsler de güçlü!

Android'in virüs problemine bir türlü çözüm bulunamıyor. Antivirüs firmaları, farklı koruma çözümleri sunmaya devam ediyor ancak dikkatsiz kullanıcılar için hala büyük riskler söz konusu.

Google, Android için geliştirilen antivirüs yazılımlarının zararlı yazılımları otomatik olarak karantinaya almasına izin vermiyor. Bu nedenle kullanıcıların antivirüs uyarılarını ciddiye alıp önlem alması gerekiyor.  Alman antivirüs üreticisi AV-Test'in araştırmasına göre, Ekim ayında Google Play'de 28 farklı antivirüs yazılımı yayındaydı. Buna karşılık, zararlı yazılım içeren uygulamaların sayısı 2.000'i geçti. Bu aslında güzel bir gelişme çünkü asıl büyük tehlike "keşfedilemeyen" zararlı yazılımlardan kaynaklanıyor. 

Test yapılan yazılımlarda Avast, Avira, ESET, Ikarus, Kaspersky, Kingsoft, Trend Micro, and TrustGo firmalarının Antivirüs ürünleri zararlı yazılımları tespit etmede yüzde 100'e yakın başarı sağladılar. Ancak SPAMfighter ve Zoner yazılımları kötü amaçlı yazılımların neredeyse yarısını tanıyamadı. Dolayısıyla, telefonda güvenlik için antivirüs yazılımı seçerken dikkatli olmak gerekiyor.

Antivirüs yazılımlarının tespit ettiği zararlı uygulamaları telefondan otomatik olarak silmekse mümkün değil. Bunun için kullanıcıların yazılımdan gelen uyarıları takip ederek kötü amaçlı uygulamayı manuel olarak silmesi gerekiyor. Google'a bu zorunluluğu kaldırması çok büyük baskı yapılsa da Google, kullanıcıların bilgisi ve izini olmadan telefonlarından dosyaları silmenin iyi bir fikir olmadığını düşünüyor ve antivirüs yazılımlarının otomatik olarak önlem almasını engelliyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

andorid oldu çöp

Anticirüsün işi ne koruyacaklar tabii..

Zaten doğru düzgün yazılım üreten sayılı firma var, onların dışında uygulama yüklemedikten sonra sıkıntı yaratmıyor.

virüs atanlar googlea reklam parası vs ödüyorlardır o yüzdendir o.

Trend Micro, "and" TrustGo CTRL+C, CTRL+V ....

Bir açıdan Google haklı; diğer açıdan antivirüsçüler haklı umarım orta yol bulunur.

Benden izin almadan giriyor,Benden izin almadan silinemiyor. Ah Google..................... emi..

virüs diye milletin cebini boşaltıyorlar.

Virus programlarinin aslinda kendisi virus bilgisayarlarin telefonlarin safti kayiyor

en iyi qihu 360

Windows'da kullandığınız ve beğendiniz Antivirüs programını Android'de kullanmak isterseniz iki defa düşünün. Çünkü ikisi farklı sistemler. Ben PC'de FortiClient kullanıyorum. Telefonda şu an birşey kullanmıyorum fakat bir ara kullandığım AVG fena değildi.

android değilde sensin o...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir