Antivirüslerden Windows XP'ye tam destek!

Çok yakında ölecek denen Windows XP'ye tam 2 yıl sürecek, dev bir destek geldi...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'nin antivirüs desteği sağlam
18 yıllık XP'yi bile destekleyecek!

Microsoft'un Windows XP'ye sunacağı ücretsiz antivirüs desteğini 2015'e uzatmasının ardından, birçok antivirüs firmasının da Windows XP'yi en az iki sene destekleyeceği ortaya çıktı.

Antivirüsleri test eden bağımsız firma AV-Test, 29 antivirüs firması arasında yaptığı araştırmada çoğunun Windows XP'nin destek süresinin bitişinden sonra da işletim sistemine destek vereceğini ortaya çıkardı. Firmalar Windows XP'yi ne zamana kadar destekleyeceğini açıklamasalar da çoğu, en az iki sene desteği kesmeyeceklerini söylediler. Microsoft'un Windows XP'ye verdiği güvenlik yaması desteği ise bildiğiniz gibi 8 Nisan'da bitiyor.

Listedeki Avira, ThreatTracker gibi birkaç antivirüs ise Nisan 2015'te desteklerinin sona ereceğini açıkladılar. Sophos ise Eylül 2015'e kadar Windows XP'ye destek sunacak. Bitdefender, Windows XP'li kullanıcıları Ocak 2016'ya kadar destekleyeceğini söylerken kurumsal müşterilerine verdiği destek Ocak 2017'de tamamlanacak. Trend Micro'nun XP desteği Ocak 2017'ye kadar sürecek, Kaspersky Lab ise tüketicileri en az 2018'e kadar destekleyecek (kurumsal kullanıcıları 2016'nın ikinci yarısına kadar destekleyecek). Windows XP'yi en uzun desteklemeyi düşünen antivirüs olan Webroot ise onu Nisan 2019'a kadar destekleyeceğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Xp'ciler hadi gene yırttınız :D

Ellerinde kalan Windows Xpleri satmak için iyi hamle. Ben ama 8ciyim ;-)

@20 Oca 2014 11:23 Nasıl satacaksınız?

@20 Oca 2014 11:23 ellerinde xp olduğuna mı inanıyorsun? yoksa şirketlerin para kazanmak için bunu yaptığına mı? sence hangisi mantıklı?

@20 Oca 2014 11:23 vrüssüz linux dururken sene 2014 iken virüsle mi uğraşılır???

Webroot kullanıyorum. Windows XP, Vista, 7 ve 8'de kullandım. Harika çalışıyor antivirüs yokmuş gibi hızlı çalışıyor.

Pek bısı degısmez acık aynı acık sadece toprak ortcekler ??

11:23 hahahahahaahahhh :D elinde kalan xp? Mandal satmıyor kardeşim bu adamlar. İyi güldürdün

kaspersky desteği sonsuz süreliğine çekiyordu para tatlı mı geldi?

Unutma senin babanda hala XP kullanıyor :)

Sene Olmuş 2014 Millet Hala 2001'den Kalma İşletim Sistemi Kullanıyor. İnsanları Anlamak Gerçekten Çok Zor Ya.

@20 Oca 2014 14:42 senin gibi yeni yetmeler anlamaz.. bi halttan anlamadığını teknoloji sitelerinde gereksiz yorumlar yaparak gösterme.en azından daha da alçalmazsın.

@20 Oca 2014 14:42 Hiçte zor değil, kullandığı program, donanımı ve işletim sistemini değiştirmek için gerekli sermayeyi sağlarsan, bak nasıl geçiyor herkes. Sizde o kadar varsa, buyur edin değiştirsinler...

@20 Oca 2014 14:42 Bende anlamıyorum 1970 lerden kalma kondansatör mosfet ler kullanılıyor.Harfler daha eski bir türlü değişmedi ne iş ise.

yakında directx 11 desteği de gelir. :)

vista'ya destek bittiğinde de bu kadar cömert olucaklar mı? gerçekten tartışılır bir konu.

xp ye bir iki ha anladın sen onu şştt...

Arkadaşlar haklı xp bitti gitti win8 ciyiz

ah be abicim sen bir Windows 8 kullan bak gör o zaman xp ne kadar basitmiş:D

windows xp süper windwos xp sevmeyenler il bilgisayarı windows xp den ögrendiniz ama şimdi havalandınız windows 8 diye havalana koyun olan paralarınıza oldu alın windows 9 çıkınca hemen alın sizin gibi kerizler çok dünyada aslına inkar eden bizden değildir

@21 Oca 2014 16:23 Windows 98 se gibisi yok abi

BAİDU ANTİVİRÜS VAR TÜM ÖZELLIKLER MEVCUT ÖMÜR BOYU ÜCRETSİZ ÜSTELİK ,ÇİN DE SONUÇTA XP KULLANIMI COK FAZLA 10 SENE DESTEK KESMEZ ,VE BAİDU İÇİNDE AVİRA SEZGİSEL TARAMA MOTORUNUDA BARINDIRMAKTA ,CLOUD TARAMA VE ANTIVIRUSUN KENDI MOTORU 3 MOTOR VAR :))) BUNLARA RAĞMEN TÜY GİBİ VARM YOKMU BELLI DEGIL , XP YIKILMAZ HADI SAGLICAKLA KALIN....

95 vardı kontrol sideydi.98 geldi konrolü yavaş yavaş sizden aldılar.xp de yarı konrol sizde kaldı.vista ve sonrası kontrol falan sizden alındı.95 te virüsü kendiniz temizlerdiniz.en azından silerdiniz giderdi.şimdi temizlemek imkansız.İnsanı hazıra yöneltiyorlar.Tüketici toplum.

bu devamlı tüketim cılgınlığı. artık hiç bir şey uzun süreli yapılmıcak. cunku sirketler için zararlı. o yuzden 2 3 yılda bir yeni pc. veya ekrankartı veya ram almak zorunda bırakılıoz. para döngüsü bu...

LXDE masaüstlü bir Linux dağıtımı kursanız birrçok linux dağıtımı her yıl yeni sürüm çıkarıyor ve ne anti-virüsle ne de disk birleştirme ile uğraşıyorsunuz. LXDE masaüstü hafif ve XP'nin klasik görüntüsüne biraz yakındır.

Sen de yorum yaz