APK nasıl indirilir; nasıl kurulur?

APK dosyası nedir? Android'li cihaza nasıl kurulur? Google Play'den nasıl indirilir? Cevaplıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
APK nasıl indirilir; nasıl kurulur?

Android'li bir telefon veya tablete sahipseniz, uygulamaları çoğu zaman Google Play üzerinden yüklüyorsunuz demektir. Ancak bazı kısıtlamalar, belirli uygulamaları cihazınıza yüklemenizin önüne geçebilir. Örneğin bir uygulama, ülkemizde indirilemiyor olabilir. Veya Google Play, cihazınızın uygulama ile uyumsuz olduğunu iddia edebilir...

Ancak bu kısıtlamaları aşmanız mümkün. APK dosyaları, en basit tanımla, Android işletim sistemine kuracağınız uygulamaların kurulum dosyalarıdır. Aslında siz Google Play'den bir uygulama kurarken de bu dosya kullanılır ama siz fark etmezsiniz. Normal yollardan, Google Play'den APK dosyası indirmek mümkün değildir (tabi bir yolu var; ilerleyen satırlarda bulacaksınız); internetten, güvendiğiniz bir kaynaktan indirmeniz mümkün.

APK dosyasını indirip çalıştırmanız, o uygulamanın kurulumu için yeterli. "Sideloading" adı verilen bu işlem, APK dosyasını masaüstü PC'nizde indirip, ardından telefonunuza kopyalayıp, çalıştırmanız anlamına geliyor.

Peki, APK dosyası indirmeyle ilgili bilmeniz gereken neler var?

APK dosyası indirmek, ne işe yarar?

APK dosyalarının yalnızca uygulamaların ve oyunların korsan sürümlerini edinmeye yaradığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Google Play'in rahatlığını bir kenara bırakıp APK indirmenin birçok nedeni olabilir. İşte bunlardan bazıları:

- Mobil veriniz tükenmiş ise,

- Cihazınız uygulamayı çalıştırmasına rağmen Google Play aksini söylüyorsa (bunu Google'da araştırma yaparak doğrulayın),

- Uygulamanın konum kısıtlaması bulunuyorsa, (bunun yasal bir nedeni de olabilir),

- Android'li tabletiniz Google Play'i desteklemiyorsa.

İndirdiğiniz bir APK dosyasını yükleyebilmek için önce Ayarlar > Güvenlik ekranında Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. APK dosyasını yükledikten sonra Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini güvenliğiniz için devre dışı bırakmanızda fayda var.

Devamı, ikinci sayfamızda...

Web tarayıcısı eklentisiyle yükleyin

Web tarayıcısı eklentisiyle yükleyin

Bir Chrome eklentisi olan APK Downloader ile APK dosyalarını Google Play üzerinden indirebilirsiniz. Eklentinin kurulumu ise sizi biraz uğraştırabilir. Eklentiye Google kullanıcı adınız ve parolanızla oturum açtıktan sonra, cihazınızda *#*#8255#*#* yazarak Android ID'sini öğrenmeniz gerekiyor (aid numarasını bulmalısınız). Bu sayıyı Chrome eklentisinin içerisine girdikten sonra Google Play'e girdiğinizde görünen "Download APK" düğmesini kullanabileceksiniz.

Başka bir web sitesinden indirin

Firefox ve Chrome için eklentiler de sunan Evozi's APK Downloader'ın web sitesinde APK dosyalarını indirmeye yönelik bir araç bulunuyor. Tüm yapmanız gereken, indirmek istediğiniz uygulamayı PC'nizin web tarayıcısında Google Play üzerinde bulmak ve adres satırındaki URL'yi kopyalamak. 

Kopyaladığınız bu URL'yi site içerisindeki kutucuğa yapıştırın ve "Generate Download Link"e tıklayın. Dilerseniz, telefonunuzdaki QR kod okuyucu uygulaması yardımıyla uygulamayı direkt olarak cihazınıza indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Basit ama bilmeyenler için Güzel anlatım. Teşekkürler .

@22 Nisan 2015 03:51 nasıl oyuna hile yapiliyor

Apk olarak yüklemeyi çoğu kişi ücretli uygulamaları ücretsiz yüklemek için kullanıyorlar fakat bazı uygulamalar buna önlem alıyorlar.

Bi soru soracaktım arkadasimin soyledigine gore bu apk ile google play storda olmayan ios ta olan uygulamalari indirebiliyormusuz bi bilginiz varmi

çok sağolun ben bilmiyordum çok yardımcı oluyor

Çok tesekkürler saygı ve sevgiyle Teşekkür ederim

Music playeri nasil yiklerim j5te orjinal yok mesela s4un müzik calarini

Ya anlamadim bii anlâtain

APK GÖRÜNTÜLÜ ARAMA İÇİN KURMAK İSDİYOM LG K8 ALDIM GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA KAREKTERİ YOK KURSAM SORUN KALKARMI...

Apkin icerisine ne yazacam

çok faydalı bir açıklama olmuş bilmeyenler için çok iyi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir