Apple 1.000 dolar üzeri PC'lerde önde ama...

Apple 1.000 dolar üstü bilgisayarlarda piyasanın tek hakimi; ama bu durum sanıldığı kadar iyi değil.

Pahalı pazarı Apple elinde tutuyor
Macbook Air, Apple'ın gurur duyduğu ürünlerden ama çok pahalı

NPD Group'taki piyasa araştırmacılarına göre Apple 1000 dolar ve üstü bilgisayar satışlarında piyasanın büyük kısmını elinde tutuyor.

Betanews'ın haberine göre bu fiyat dilimindeki perakende satışların yüzde 91'i Apple'a ait. Bu geçen yılın aynı çeyreğindeki yüzde 66'ya oranla dev bir artış.

NPD analizcisi Stephan Baker, "Apple 1000 dolar üstü lüks bilgisayar satışlarında bir süredir büyük pazar payına sahip. Her Mac dizüstü, bir model hariç 1000 dolar üstü olduğu için bu lüks pazarda büyük payın Apple'a ait olması çok doğal" diyor.

Windows PC'lere gelince genellikle 1000 dolar altında fiyatlarla satılıyorlar. O yüzden istatistikler sizi şaşırtmasın. Üstelik kullanıcılar ucuz ve küçük netbooklara yöneliyor. Bu da Apple için pek iyi değil. Aslında büyümeyen, tam tersine küçülen bir fiyat diliminde Apple'ın ağırlığı artsa da sonuç istatistiklerde göründüğü gibi değil. Bu yılın ilk dört ayında Apple'ın dizüstü satışları düştüğü için ultra ince MacBook Air'ın da fiyatı düşürülmüştü.

Sizi ülkemizdeki fiyatlar da şaşırtmasın. Yurt dışında bundan beş yıl önce ortalama bir dizüstü bilgisayar 1500 dolara satılırken bugün bu ortalama 700 dolar civarında. Apple hariç fiyat ortalaması 570 doların da altına düşüyor. Oyun amaçlı, güçlü donanıma sahip dizüstü bilgisayarların satışı hala iyiyken ; özellikle lüks, ince ve pahalı modellerin piyasası daralıyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

yavvvv ne olacak ya=))

apple amerika disinda yerde surunuyor

Apple'ın pc leri gerçekten çok iyi kaliteli ama çok pahalı fiyatını windows pc'ler ile aynı seviyeye çekse belki pazarın hakimi bile olabilir

ya lanet olsun millet yurt dışında çerez parasına bilgisayar alıyo.

Apple fiyatını düşürse ilk dönemlerde pazar payını arttırsada orta uzun vadede satışları düşmeye başlar. Çünkü toplumda Apple alma nedeni kullanılabilirlik, güvenlik, kararlılık(Apple'ın bu konularda gerçekten eline su döken yoktur) değil gösteriş ve prestij sahibi olma isteği. Siz fiyatı çekerseniz Apple sahibi olmanın hiçbir önemi kalmıyor ve hitap etmek istenilen kesimi otomatikman kaybediyorsunuz. Düşünün Reina'da bir bira 5 lira olsa ve kapıda herkesi içeri alsalar şu anda oralara takılanların böyle ortamlara gitme nedeni ortadan kalkmış olmaz mı? Herkes alırsa Ford'un T1000 modeli gibi olur.

apple istediği kadar kaliteli olsun o fiyatları haketmiyor

cerez fiyatina alan yok burda

dolar günümüzde 1$=1.5TL olduğu için dışarıda çerez parası olan 1000$ burada 1.5milyar olup. Yaklaşık 1 memurun yemeden içmeden gidip alması lazım. (Bazı memurlar 2 ay bu şekilde)

Apple o kadar müthiş bir firma değil. Böyle rakamlar onun sadece şaibeli gösterişliliğini gösterir o kadar...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir