Apple 7 yıllık savaşını sonunda bıraktı!

Apple 7 yıl boyunca bunun için uğraştı ama sonunda yenilgiyi kabul etti. İşte Apple'ın beceremediği!

  • Gökay Özbudak
Apple, "Pod"dan vazgeçti!
2007'den beri sürüyor...

Apple 29 Temmuz 2004'ten bu yana uğraştığı marka işleminden sonunda vazgeçti. Ünlü firma 2004'ten bu yana "Pod" kelimesini markalaştırmaya çalışıyordu.

Patently Apple'ın haberine göre, 13 Nisan'da markalaştırma savaşından vazgeçen Apple, rakiplerinin Pod'u ürünlerinde kullanmasına da olanak sağlamış oldu. Apple'ın asıl amacı Pod'u markalaştırarak kendi ürünlerindeki kelimelerin başka aynı amaçlı firmalar tarafından kullanılmasını engellemekti. 2006 yılından bu yana mahkeme kararıyla isminde Pod olan ürünler piyasaya çıkamıyordu.

Apple şu anda markalaştırma çalışmalarındaki tüm ilgisini "App Store"a kaydırmış durumda. Microsoft ise bu markalaştırma işlemine şiddetle karşı çıkan firmaların başında geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Pod'ı bilmem de App Store'u markalaştırması saçma olur. Pod'u belki markalaştırabilirdi ama App Store'u markalaştıramaz. Apple firması App'i Apple'in kısaltması olarak görüyor. Diğer şirketler ise Application ın kısaltması olarak görüyor ki en doğrusu da bu. Apple çok istiyorsa 'Apple Store' yapsın.

Patent işlemlerini iyice abarttılar, kelimelerin bile patentini alıyolar. Aslında patent küçük firma ve kişilerin, kendi keşif ve icatlarını büyük firmaların çalmaması için açılmıştı...

iPod'u istediği gibi kendisine saklasın fakat, Pod kelimesini de Apple zaten bir filimden araklamıştı; Google'ın Android kelimesini gene bilim kurgu ürünlerinden araklaması gibi. Bu kelimeler bence zaten anonim kelimelerdir, markalaşmamalıdır.

Az kaldı yakında alfabeyi de alacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play