Apple'a beklediği izin çıkmadı!

Apple bir patent davasından daha eli boş döndü! İşte o dava ve zafer kazanan cep devi...

Apple'a beklediği izin çıkmadı!

Hüseyin Cem Köylü

Apple ile Motorola arasında uzun zamandır süren patent savaşlarında, dün bir dönüm noktası daha yaşandı. A.B.D Yedinci Daire Temyiz Mahkemesi yargıcı Judge Richard Posner, Apple'ın, incelemek istediği Android işletim sistemiyle ilgili dokümanlara erişmesine izin vermedi: "Durum çok belirsiz ve genel, ayrıca Motorola'nın itirazları ikna edici." Dava dosyası, bu açıklama ile birlikte 16 Mart'ta kapatıldı.

Fakat yine de Posner, Apple'ın kesinlikle dosyalara ulaşamayacağını söylemiyor. Eğer Apple, daha spesifik dosyalara erişmeyi talep eder ve durumu daha belirli bir hale getirebilirse dosyalara erişim hakkına erişebilir.

Apple yaklaşık bir yıl önce, Android işletim sistemini kurarken Apple patentlerini ihlal ettiğini öne sürerek Google'a dava açmıştı. Google, 12.5 milyar dolar ödeyerek Motorola Mobility'i ve dolayısıyla onun 17.000 patentini de bünyesine kattı ve davalardaki kozunu güçlendirdi.

Apple'ın şikayetlerinin üzerine 30 Kasım 2010'da inceleme başlatan Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) hafta başında raporunu açıkladı ve Motorola'nın mobil cihazlarında ya da ilgili yazılımlarında herhangi bir Apple patentini ihlal etmediğini belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Telefon rehberinin patenti varmı acaba ? Varsa hangi telefon üreticisinde?
..Kesin Nokiada. Çünki ona kimse patent davası açmıyor galiba...

Telefon rehberinin patenti varmı acaba ? Varsa hangi telefon üreticisinde?
..Kesin Nokiada. Çünki ona kimse patent davası açmıyor galiba...
---------------------------------------------------------------------------------
Bu tarz patentler frand patent kullanimina girdigi icin herkese acik oluyor...

cep telefonun patenti kimde arkadaş bi çıksın samsungu da appleı da nokia motorola hepsini kapattırsın bi kendi kalsın bıktık ulan az adam olun zaten sizi tercih eden insanlar farklı! samsung alan apple,apple alan samsung almıyor ki neyin savaşı bu?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir