Apple'a bir yumruk da onlardan!

Apple Samsung'la uğraşmaya dalmışken, kötü haber diğer bir cep telefonu devinden geldi...

Apple'a bir yumruk da onlardan!

Burak Öztürk

Apple, kendisine çok para kazandıran iPhone ve iPad'i korumak için herşeyi yaptığı biliniyor. Bu uğurda patent savaşlarına girip Samsung'u bir kum torbası olarak kullanmak istediği de bilinen bir gerçek. Patent savaşında bazen kazanan, bazen de Samsung'a kaybeden Apple'a asıl darbe, bu kez Motorola'dan geldi.

Apple, Motorola'nın Droid ailesi ürünlerinde kendine ait 3 patenti ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Ancak ABD Uluslarası Ticaret Komisyonu, İdare Hukuk Yargıçlarının yürüttüğü davada Motorola'nın Droid ailesinin Apple'ın bu üç patenti ihlal etmediği yönünde karara vardı.

Peki neydi bu 3 patent? Yakınlık algılamayı sağlayan bir yazılım, dokunmatik ekrana birden farklı noktadan dokunabilme yeteneği ve bilgisayara program yükelemeden dosya aktarımı...

Karardan sonra Motorola cephesinden yapılan ilk açıklama şu şekilde oldu: "Biz Motorola Mobility ailesi olarak verilen bu karadan çok memnunuz. Motorola Mobility yıllar boyunca yeni teknolojiler geliştirmek ve fikri mülkiyet portföyü oluşturmak için büyük çabalar sarf ettik. Kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkaran geliştericilerimizle gurur duyuyoruz."

Apple'dan ise henüz bir açıklama gelmiş değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Motorola keşke Türkiye'ye yeniden gelse. Droid Razr Maxx mükemmel telefon olmuş. Kalınlıktan ödün vermeden 3300 mAh bataryası var. Piyasadaki en alınabilesi telefon olmuş o yüzden.

Apple motorolanın anten,sinyal ve bağlantı yazılımlarının izinsiz kullandığı gerekçesiyle resmi olarak mahkemelik olmuştur.Ericsson gibi büyük markalardan yüz bulamayan apple,motoroladanda anlaşmaya çalışmadığı gibi motorolanın patentlerini ihlal etmiştir.

uzanlar sağolsun motorola türkiye adını duyar duymaz arkasına bakmadan kaçıyor ne yaptsın adamlar

motorola hayrola :)

Apple müthiş bir egosantrizm içerisine girmiş durumda. Bu kısır döngü ile kendi başının etini yiyecek ve yiyor.

Apple evinde ağlayabilirsin.

Sürekli şikayet edip böyle gö tolmak çok kötü olsa gerek Apple için.

hakkaten Apple motorolodan çok kokrkmuştur ha :) motorola ne bu arada hala yaşıyomu bunlar :)

motorolanın şimdiden zıplamaya başla belki bi 128 sene sıonra epılın yamacına yaraşırsın.....

Motorolanin ziplayip apple a ulasmaya calismasini oneren insan abd mobil cep kullanim oranlarina baksin ve markayi araatirsin abd senin gibi cahillerle dolu degil birakin epile tapmayi. Motoroladan yazilim patentini ibmden dokunmatik patentini ihlal ediyorlar tepe taklak olacaklae yakinda .d

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play