Apple'a boykot çağrısı yaptılar!

Başta iPhone olmak üzere, tüm Apple ürünlerine boykot çağrısı yapıldı. İşte nedeni...

  • Cem Şancı
Apple'a boykot çağrısı yaptılar!

ABD'nin önemli bir çevreci organizasyonu Green Group, Apple'a karşı tüm çevrecileri boykot yapmaya çağırdı. 

Apple'ın üretim aşamasında toksik maddeler kullandığını ve bunların hem çalışanlarına hem de çevreye büyük zarar verdiğini savunan çevreciler, Apple ürünlerinin satın alınmaması çağrısında bulundular.

Üretim zincirinde benzen ve n-hexen maddelerinin kullanıldığını savunan çevreciler Apple'a bu maddeleri kullanmayı bırakması çağrısında bulundu. Ayrıca, fabrikalarında zehirli maddeyle çalışmak zorunda kaldıkları için hastalanan çalışanlarının sağlık sorunlarını çözmek için bir fon oluşturmasını da isteyen çevreciler, Apple'ın ürün başına sadece 1 dolar daha fazla maliyete katlanarak zehirli maddeleri kullanmayı bırakabileceğini vurguladılar.

ABD'de Çinli işçilerin sorunlarını takip eden China Labor Watch isimli bir sivil toplum örgütü de kampanyaya destek verdiğini açıkladı ancak boykota gerek olmadığını vurguladı. Apple ise, endüstride çevreye saygı göstermek konusunda öncü olduğunu ve geçmişte pek çok zararlı maddeyi teknoloji endüstrisinden uzaklaştıranın kendilerini olduğunu vurgulayarak boykot kararına tepki gösterdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

greenpeace yine güldürdün ya la :)

@15 Mar 2014 19:49 Green Group''u Greenpeace zannettiğine göre bu habere gülmen bizleri çok da şaşırtmadı.

@15 Mar 2014 19:49 Sen de bizi güldürdün valla Allah razı olsun :)

Verin odunu apple'a :)

apple mi aslaaaaaaaaa

N hexane olmasin o. Zarari yoktur petrolun icersinde bulunur. Benzinde de bulunmaktadir. Benzen kansorejendir ancak plastik hammadesi ureten firmalar bazi plastiklerin uretiminde kullanirlar ve son urunde benzen serbest halde bulunmamaktadir. Apple da plastik uretmedigi, satin aldigi icin bir alaka kuramadim.

Resim herşeyi anlatıyor. İnsanlar hayati ihtiyaç gibi saatlerce kuyrukta bekliyor, ve apple yetkilisi bu durumu tuhaf karşılayıp, o insanların düştüğü acınası durumu anlamakta zorlanıyor.. Biz yapıyoruz, onlar gönüllüler....

Bence Kadina siddete dur demek lazim.. bende korkak erkekleri boykot ediyorum.

@15 Mar 2014 23:29 Sen çok yanlış gelmişsin...

He he bunlar hep dandroidçiler

Biraz akıl olsa alakasız yorumlar atmassınız. Bütün parayı kasasına atan, çocukları çalıştıran, çevreyi kirleten bir markanın kölesi olmuşsunuz.İnsanı en cahil eden unsur herhalde bu kapitalizm.

@16 Mar 2014 03:06 yaw he he.....

Keşke Apple'ın logosu elma değil armut olsaymış

yine tırışkadan boş işler. iyi ki varsın Apple...

Once o kadar laf ediyorsunuz apple hic bir seyini kendisi uretmiyor islemci samsung ekran foxconn bilmem ne apple in fabrikasi bile yok diyorsunuz ondan sonrada zehirli artiklar uretiyor diyorsunuz nasil bir kafa yapiniz var cozemedim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost