Apple'a bozuk Retina ekran davası!

Yüksek çözünürlüklü Retina ekranları hakkındaki iddia, Apple'ın canını çok sıkacak!

  • Zeynel A. Öztürk
MacBook Pro'daki hayalet sorunu, davalık oldu

Retina ekranlı MacBook Pro sahibi bir kullanıcı, Apple'ı ekranda meydana gelen "hayalet efekti" nedeniyle dava etmeye hazırlanıyor. Beau Hodges'in Kaliforniya'da açtığı dava, farklı kalitedeki ve performanstaki ekranların aynı MacBook Pro'da kullanıldığını söylüyor.

Yüksek çözünürlüklü MacBook Pro'ları etkilediği iddia edilen "Ghosting" sorununun, sadece LG yapımı panellerde yaşandığı, Samsung'un ekranlarında ise böyle bir sorun olmadığı iddia ediliyor. Davada ise Apple'ın müşterilerini bu sorunlu ekranları satarken onları kandırdığı, hangi bilgisayarın hangi ekranı kullandığının açıklanmadığını iddia ediliyor.

İddiaya göre sorunlu cihazlarda söz konusu yanma efekti, "neredeyse hemen" meydana geliyor. IPS panelde belirli bir süre gösterilen (10-20 dk.) görüntü, ekrandaki görüntü değişse bile "hayalet" bir görüntü bırakabiliyor. Bu hayalet görüntü bazen birkaç dakika, bazen daha uzun ekranda kalabiliyor.

Zaman içinde sorunun LG tarafından yapılan panelleri kullanan MacBook Pro'larda oluştuğu anlaşılmış. Apple, bu efekti azaltmak üzere bir destek belgesi yayınlasa da onu tamamen çözmeye yönelik bir şey sunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ghosting sorunu var bu zaten açıktaydı. Bende Retina var sorun yok, ama bazılarında varmış.. üzücü bu kadar harika bir cihazın bu sorunları olması!

bunlar neyin kafasında benimde ekranımda hayalet efekti yaratıyordu Apple bile değil bilkom yenisiyle değiştirdi....

Ayni sorun dorduncu nesil iPad'lerde de var.

böyle bir sorunu ilk defa duyuyorum yine bir yerlerden sallamasyon yapmışlar yahu :)

klasik Apple v bitmek bilmeyen sorunları...

Jobs hayalet olarak kalmış ama retina displaylerde hapsolmuş çekiçle vurun çıkar(!)... :)

apple samsung ile baglantisini kesmeyle sonunu hazirliyor. tabi hicbir firma su anda samsung kadar kaliteli parcalar uretemiyorlar. lg sharp vb gibi

@19 Mar 2013 15:34 samsung kaliteli üretiyor haaa:D şaka gibi bir laf olmuş. eğer gerçek kalite istiyosan japon ürünlerine yönel. kalite standartı en düşük firmalardan biri samsung dur.

Apple'ın canı zaten sıkık. Biraz daha sıkılırsa ne olacağı belli. ;)

MacBook Pro kullanmadığım için benim için sorun yok demektir.

Peeeh Apple piyasadan parca toplayip millete cakarak daha fazla devam edemeyeceksin. Yolun sonuna geldin.

Sen de yorum yaz