Apple'a "çimdikleme" patenti şoku!

Samsung ve Apple kavgasında, Apple'ın en çok güvendiği silahı bir anda elinden kayıp gitti!

Apple'a "çimdikleyerek yakınlaşma" patenti şoku!

Samsung'a karşı elde ettiği 1.05 milyar dolarlık zaferinin ardından Apple, patent savaşında zor günler geçiriyor. Çoklu dokunmatik patentinin USPTO tarafından "geçici" olacak geçersiz kılınmasının ardından şimdi de "çimdikleyerek yakınlaşma" patenti geçersiz sayıldı.

Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından "Geçici" olarak geçersiz sayılan sözkonusu "çimdikleyerek yakınlaşma" ("pinch to zoom") patenti, Apple'ın Samsung'dan alacağı 100 milyonlarca dolarda büyük rol oynuyor. Daha önce geçerli sayılan bir patentin "tekrar inceleme" sonucunda geçersiz sayılması, patent sisteminin zayıflığını gösteriyor olsa gerek. Peki bu durum Samsung için ne anlama geliyor?

Sözkonusu patentlerin tamamen geçersiz sayılması için gerçekleşmesi gereken birçok adım var. Ancak Samsung, bu gelişmeyle beraber yeni bir dava açmayı düşünebilir. Apple'ın ise geçersiz sayılan bu patentlerinin geçerliliğini kanıtlaması gerekecek. Sonuç olarak Samsung'dan 2.5 milyar dolar talep eden Apple'ın 1 milyar dolarlık alacağının da tehlikeye girmek üzere olduğunu söyleyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

o patentleri verenler Apple elemanı olmasa vermezdi rüşvetçi ve hırsız Apple her türlü şerefsizliği itinayla yapar...

@grezimonk KARDEŞ AÇIKSÖZLÜLÜĞÜNÜ TAKDİR EDİYORUM. BENDE SENİNLE AYNI FİKİRDEYİM ANCAK APPLE FANBOYLARI GİBİ SENDE ELEŞTİRİRKEN DOZU ÇOK KAÇIRMA LÜTFEN .EN AZINDAN ONLARIN SEVİYESİNE İNME

piyasanın en büyük haydutu apple'ın saçma sürgün isteklerinden artık amerikan mahkemeleri bile bıktı usandı. bi taraflarını çimdikler dururlar artık..

Samsung da çok temiz sayılmaz yani :))

düğmenin patentini alabilirmiyim acaba, düğme bulunana her sanayi üretimi (araba telefon klavye ... ) bana 0.01 dolar para verse yeter çok şey istemiyorum :)

@20 Ara 2012 16:42 Apple düğmesinin de patentini aldı malesef :D

Buradan ABD ye sesleniyorum lütfen patentler ihlal edilmesin kopyacı google ve samsunga piyasa oluşturmayın...

@20 Ara 2012 18:03 KARDEŞ YEMİN EDERİM SANA GECENİN BU SAATİNDE BENİ ÖYLE GÜLDÜRDÜNKÜ HER KİMSEN SENİN DE YÜZÜN BİR ÖMÜR BOYU GÜLSÜN İNŞAALLAH.

@20 Ara 2012 18:03 buradan ugandaya sesleniyorum: havada durdum şahitlerim var.....

ben böyle saçma bir patent daha görmemiştim ne yani sanki ben başka bir dokunmatik telefondan 2 parmağımı kullanrak yakınlaştırma yapamıyorum saçmalıa gel. artı çimdikleme ne ya bunu 2007 yılından beridir düşünüyorumda ben asla o ekrana çimdik atmadım. türkçenşin azizliği de olabilir ya neyse.

Bu patent olayında işin suyu çıktı açıkçası.apple işletim sistemi deki özelliklerin kopyalanması önleyecek tabiki fakat köşeli tasarımmış oval tabletmiş vs.vs. Bunlara gerek yok kendi kalitesini düşürmesin.

çok iyi gelişmeler. artık apple eski haline dönmeli. bunlarla uğraşıcağına cihazlarını gerçek fiyatlarından satsınlar pazar payı edinsinler insanlarda 1000 liraya iphone 1200 liraya mac alsınlar 3000-5000 gibi komik paralar istemesinler.

gerçekten büyük bi yenilik olan çimdik zum, mahkemenin salaklığından dolayı gitti. neymiş efendim artık bütün telefonlarda varmış. napalım varsa??

E artık apple birşeyler geliştiremiyor ne yacak rakiplerine saldırıyor sonuç husran olaçak çünkü kapalı bir sistem, hep bana rap bana yapıyor.Android ise 2009 dan beri aldığı mesafeye bakılınca geleçek de belirgeinleşmiş oluyor.

Apple git gide acınası duruma düşecek. Şimdiki Nokia ve Blackberry ne durumdaysa apple ında sonu bu noktaya doğru ilerliyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir