Apple'a ilginç patent ihlali davası

Apple'a açılan patent davası kafa karıştırdı. Aynı ihlali yapan diğer şirketler neden dava edilmedi?

  • Selim Öztürk
Patent hakkı ihlali Apple'ı mahkemelik etti!
iPhone'un kullandığı bir teknoloji, Apple'ın başına iş açtı.

Dünyanın önde gelen markalarından Apple, patent hakkı ihlali gerekçesiyle mahkemelik oldu. Elliot Gottfurcht ve iki mucit, iPhone'un kullandığı bir teknoloji nedeniyle çok geçmeden Apple'a dava açtı.

Gottfurcht'un kurucusu olduğu EMG Technology LLC tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü dosyaya konulan ilgili davada Gottfurcht'un avukatı Stanley Gibson, Apple'ın kullandığı teknolojinin bir benzerini kullanan HTC ve RIM şirketlerine ise herhangi bir dava açmayı düşünmediklerini ifade etti.

Kafalarda soru işareti yaratan Gibson, sözlerine şu şekilde açıklık getirdi: "Biz iPhone dışında hiç kimseyle ilgilenmiyoruz. Diğer bir deyişle, bugün için oldukça popüler olan iPhone'dan başka bir cihaz bizi ilgilendirmiyor."

Davacıların, HTC ve Blackberry'nin de iPhone'un kullandığı teknolojiyi kullanmasına rağmen, patent hakkı ihlali konusunda sadece Apple'a dava açması, kafaları iyice karıştırmış durumda.

Apple ise bu olayla ilgili şimdilik yorum yapmaktan kaçınmayı tercih ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Muhtemelen dokunmatik ekran teknolejisi Blacbery yada Htc dava acamadiklarina görede cif yönlü algilama yani cift dokunmatik sistem.
Microsoftun win 7 mobile geciktirme sebeblerinden biriside bu olmasi gerekiyor.
Htc ve Samsungun bazi aletleri onu yapabilecek sekilde dizayn edilmesine ragmen wm61. yuzune faydalanilamadi.
Bunun patentinin ihlali olabilir yada gsensor olayi yani hareket algilama olayi HTc icin ise yeni bir olay bu dimondla basladilar.

Aslında çok açık... adamlar patenti kendilerine ait olan teknolojinin patentinin kullanım hakkını satmak istiyorlar. E tabi bunun içinde elinde para olan bir firma bulmak lazım...

iyide hangi teknolojiymis bu?
GPS mi hspda mi sdhc mi nedir bu?

Çoklu dokunmatik ekran olmasın?

forever apple man...

yok bu firmaya ait patent accelorometre sistemi. hani yan çeviriyosunuz ekran yatıyo doğrultuyosunuz dönüyo falan işte o :)

pardon arkadaşlar yanlış patentden bahsetmişim asıl patent web sitesi görüntüleme ve gezinme sistemiymiş. 1999 yılında alınmış bir patentmiş.

Sen de yorum yaz