Apple'a yeni yıl "sürprizi!"

Çin'de zaten dikiş tutturamayan Apple, yeni yıla girerken bir de bu şokla karşı karşıya kaldı!

  • Ender Duman
Apple'a yeni yıl "sürprizi!"

Çin'de bir grup yazarın Apple aleyhine açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme Apple'ın yazarlara 1.03 milyon yuan yani 290.000 TL ödemesine karar verdi. Kendilerine ait telifli işlerin Apple Store'da izinsiz olarak satıldığını belirten yazarlar mahkemeye başvurmuş ve Apple'ı durumdan haberdar edildiği halde gerekli hukuki adımları atmamakla suçlamıştı.

Mahkeme aldığı kararda Apple'ın yazarlara ait işlerin başka kişiler tarafından Apple Store üzerinden ücretli olarak satıldığını bildiği, bu konuda yazarlar tarafından uyarıldığı ama "korsan uygulama geliştiricilerle doğrudan bağlantıya geçilmesini" tavsiye etmek dışında bir girişimde bulunmadığına hükmederek firmayı cezalandırdı.

Bu Apple'ın, yazarların telifli eserlerini korumamakla suçlandığı ilk olay değil. Mart ayında mahkemeye başvuran 22 yazar toplam 50 milyon yuan (14 milyon TL) tazminat talep etmişti. Kasım ayındaysa eserlerinin Apple Store'da izinsiz satıldığından şikayet eden Tayvanlı bir yazar, Hong Kong'daki Apple temsilciliğine başvurduğunu ama yetkililerin sorunu çözmek yerine kendisini "salaklıkla" suçladığını iddia etmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ne demiştim Apple organize hırsızlık şebekesi kurdu hırsızları çalıştırıyor demiştim vede buda kanıtlandı...

epıl zaten uyguladığı fiyat politikası ile herkesi salak yerine koymuyor mu?

APPLE nin ve AMERİKA nın borusu ÇİN ve İRAN mahkemelerinde sökmez. 1. neden bu ülkelerde telif hakları yasaları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çok gerisindedir. 2. neden amerika ve müttefikleri her iki ülke ile tam bir sinir harbi yaşamaktadır, ekonomik ilişkiler ne seviyede olursa olsun. Bu yüzden apple in aleyhinde veya lehinde çıkacak hiçbir sonuca bakarak sağlıklı karar vermek mümkün olmuyor. Üstelik çinli yazarların neyi dava ettikleri ve bu davalarının başka tarafsız ülkelerde de haklılık payının olup olmadığı bilinmiyor. Yani adamlar sizin donunuzda bile telif hakkı iddia etse sırf o pazardan dışlanmamak için hem çin mahkemelerini hemde hak iddia edenleri ciddiye almak zorundasınız kiiiii HEM BÜTÜN TİCARİ ÜRÜNLERİN SAHTELERİNİ ÜRETEREK EMEK HIRSIZLIĞI YAPAN ÇİNLİ GİRİŞİMCİLER , HEMDE HIZLI KALKINABİLMEK İÇİN BUNU DEVLET POLİTİKASI OLARAK BELİRLEYEN ÇİNLİ YETKİLİLER ÇOK İYİ BİLDİKLERİ İÇİN KÖ GÖZÜM PARMAĞINA MİSALİ KARARLAR ALIYORLAR. Bunları apple i çok sevdiğim için yazmıyorum hatta sevmiyorum bile denebilir ama durum böyle malasef

apple da çok iplemiştir hissetmez bile 290 binin girip çıktını :)

epil guruhuna gore parayi verip emek hirsizligi yapmak dogal mi?''

Apple kendisi hırsızlık yapınca ne var bunda diyenler,ama başka bir firma yapınca patent telif hakkı diyenler işte sizde görün pis kurtlu çürük elmanın marifetlerini Apple bedava cihaz dağıtsa almam çünkü kullanıcıyı donuna kadar izliyor.En nefret ettiğim iki şirket biri Türk Tenekom diğeride bu kurtlu Elma.

arkadaşlar mac şirketi aslında gerçektende başrılı bir şirket paten davalarında belkide gerçekten de saçmaladı ama bilgisayarlar olarak çok saglam bir yeri var...diger şirketlerinin yaptıgıkasa modelirine bakılırsa aple bu kasaları çoktan pazara sürmüş...garanti desteği herhelde apleden başka sağlamı yok bir çok daha iyi yönü var...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play