Apple açık konusunda sınıfta kaldı!

Apple, çok altlarda olması beklenen bu listede, ilk iki sırayı almaktan kurtulamadı!

  • Zeynel A. Öztürk
2014'ün "en açıklı" yazılımlarında Apple birinci

Apple'ın işletim sistemlerinde geçtiğimiz sene boyunca yaşadığı güvenlik sorunları, iOS ve OS X'in listelerin tepesine yükselmesiyle sonuçlandı.

Apple'ın platformları, güvenlik açıklarıyla öne çıkmasalar da geçtiğimiz sene içinde ortaya çıkan güvenlik sorunları ve rakip Microsoft'un Windows yamalarını zamanında yayınlaması, bu durumu değiştirmiş görünüyor. En son GFI raporunda Windows, ilk üçten geriye düşerken Apple ilk iki sırayı işgal ediyor: OS X 147 açıkla ilk sıradayken, iOS 127 açıkla ikinci sırada...

Üçüncü sırada OpenSSL'deki Heartbleed bug'ı, Shellshock bug'ı gibi ciddi sorunlar yaşayan Linux kernel bulunuyor. Rapor, Mac OS X veya iOS'un sürümleri arasında ayrım yapmamakla yetiniyor. Windows sürümleri ise ayrı ayrı listelenmiş. Eğer Windows da tek işletim sistemi olarak değerlendirilseydi, o zaman listenin tepesinde, açık ara farkla oturuyor olabilirdi.

Açıklara uygulama bazında bakıldığında ise Internet Explorer'ın en yakın rakibi Google Chrome'a göre neredeyse iki kat fazla açık içermesi, IE için durumun vahim olduğunu gösteriyor. Listede Adobe yazılımları ve web tarayıcısı eklentileri ağırlığını koyuyor.

Microsoft'un Windows 10 için hazırladığı yeni web tarayıcısı Sparan, Internet Explorer'ın eski kodlarından kurtulacağı için açık sorununu aşabilir. Bu arada Apple'ın güvenlik açıklarına karşı daha hızlı tepki vermek için harekete geçmesi şart de görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

allah iyiliğinizi versin :) mac os ve açık yan yana kullanılması bile abesle iştigal olan kelimelerdir....

@24 Şub 2015 14:13 Girenden çıkandan haberin yok :D

@24 Şubat 2015 14:13 ahh yazık sana mı desem yoksa ..... nokta noktaları bol cümleler mi kursam bilemedim :D

Apple'cılar acaba ne diyecek çok merak ediyorum

@24 Şubat 2015 14:14 bilmiyorum...

dikkat edersen windows işletim sistemlerinin açık sayıları neredeyse aynı, bu da aynı açıkların işletim sisteminin farklı versiyonlarında da var olduğuna yorumlanabilir. Dolayısıyla windows sürümlerinin birlikte yazılması açık sayısını artıracağı ve listede açık ara birinci olacağı anlamına gelmez. capire ? kapiş ? kapito !

@24 Şub 2015 14:17 aynen.Windows 8 le windows 8.1 e bakın açık sayıları bile aynı zaten.

@24 Şubat 2015 14:17 dikkat edersen ki bence sen dikkat et okuduğunu yorumlayamıyorsun devreler yanmış. ilk iki sıradaki birisi mac os bilgisayar sürümü diğeri ios telefon sürümü.

@01 Mayıs 2015 00:35 Sen yoruma çok yanlış yaklaşmıssın :)

Raporu yapan sitenin Wikipedia sayfasına girip bakarsanız orda zaten 'Windows odaklı bir haber sitesi' yazdığını görürsünüz. Windows'un saçma sapan sürümleri dahil hepsini teste sokuyolar ama nedense tüm Mac versiyonlarını tek bi başlık altında topluyolar. O kadar açığı olan hangisi? Mountain Lion mu, Mavericks mi, Yosemite mi? Keza aynı şey iOS içinde geçerli. Daha önce yıllarca Windows, sonra Ubuntu kullanıp Mac'e geçiş yapmış birisiyim ve şu an görüp görebileceğiniz en güvenilir işletim sistemi kesinlikle tartışmasız Mac'tir. Her Windows kullanıcısının kesinlikle kullandığı bir anti-virüs programı vardır ama ben henüz Mac kullanıpta anti-virüs kullanan ne gördüm ne de duydum. Mac'ine virüs girmiş kimse de tanımadım. Bu raporda açığı en çok iki işletim sisteminin Apple olması çok manidar geldi zaten. Tamamen Apple karşıtı bi oluşum. Böyle ne olduğu belli olmayan sitelerin yaptığı testlere raporlara prim vermemek lazım.

@24 Şub 2015 15:20 iOS ve Mac OS X'in en çok açığa sahip ve en güvenliksiz iki işletim sistemi olduğu zaten kendi kullanıcıları tarafından da biliniyor. Sen neyin ıstırabındasın da 10 satır destan yazmışsın böyle? BİTTİ artık BİTTİ! iOS'in ve Mac'in en güvenli olduğu olayı yıllar önce BİTTİ.

@24 Şubat 2015 16:12 Hayırdır, microsoftu havadan öven yazıyı eleştirdi diye, neden küplere biniyorsun ki. Microsoft, parasız neler yaptırtıyor sana yav...

@24 Şubat 2015 15:20 Mac OS X ve iOS bütün sürümlerinde denenmiş ama toplamını yazmışlar.

Bazı arkadaşlar işi gene fanatikliğe dökmüş. OSX güncellemeyi bedava verdiğine göre önceki sürümlere bakmaya gerek yok herhalde. Güncel sürümün açıkları onlar. Baksalar belki daha çok açık bulurlardı. Bırakın da Windows'u tek çatı altında toplamasınlar. %50 civarında Windows 7 gerçeği var. Ayrıca Windows tek çatı altında toplansaydı sayıları toplanıp daha çok açık olacakmış gibi bir algı yaratılmış yazıda. Tam tersine hepsi bir incelenseydi muhtemelen açık sayısı 38 olacaktı. Çünkü Windows salı güncellemelerindeki güvenlik açıkları işletim sistemlerinde eş zamanlı olarak yamalanmış oluyor. Tabi ki eski işletim sistemi o güvenlik açığıyla ilgili özelliği barındırmıyorsa o açığın güncellemesini almıyor. Ayrıca eğer site taraflı davransaydı, her halde internet explorer birinci sırada yer almazdı. Bu durum internet explorerın eski sürümlere bağlılığından kaynaklanıyor. Spartan tarayıcının daha önceden geliştirilmesi gerekirdi.

@24 Şubat 2015 15:59 En düzgün yorum :)

Zaten Apple yazılımlarının, bulut depolama hizmetinin, işletim sistemlerinin ne kadar güvenliksiz ve açıklarla dolu olduğu geçtiğimiz yıllarda kendisini iyice belli etmeye başlamıştı. iOS sürümlerine haftalık gazete gibi dağıtılan güvenlik açığı güncellemelerinin ve yamaların nedenini anlamak zor olmasa gerek. Şaşırmadım. Elma artık bitti arkadaşlar. Bunu Apple fanboyu arkadaşlarımdan tutun, yazılım devlerine kadar herkes itiraf ediyor. Fanboyluğa gerek yok. iOS 6 ve Mac OS X 10.6'dan sonra Apple işletim sistemleri bitti :(

@24 Şub 2015 16:31 "iOS sürümlerine haftalık gazete gibi dağıtılan güvenlik açığı güncellemelerinin ve yamaların nedenini anlamak zor olmasa gerek." demişsin, windows her hafta salı günleri güvenlik güncellemesi yayınlamıyor mu? her iki firma da güncelleme veriyor sonuçta. Tarafsız biri olarak birşey yazmadan önce yazdıklarını oku, sonra "Gönder" düğmesine bas derim.

@24 Şub 2015 17:56 Mobil işletim sistemi ile bilgisayar işletim sistemini karşılaştırıyorsun. Bir yorum yazmadan önce sapla samanı birbirine karıştırmamayı öğren. Eğer iOS'ten bahsediyorsan, Windows Phone ile karşılaştıracaksın. Windows Phone'da güvenlik güncellemeleri, yamalar falan olmaz. Çünkü dünyanın en güvenli mobil işletim sistemi. iOS ise en güvenliksizi. Android bile açık kaynak olmasına rağmen iOS'i geçmiş; Apple'ı bu başarısızlığından dolayı tebrik etmek lazım. Teknolojiden ve bilimden bihaber, 3000 lira vererek aldığınız telefonlarla hava atın durun siz. Ne işletim sisteminiz güvenli, ne telefonunuz, ne bulut depolamanız (iCloud.s.s Allah korusun), ne de uygulamalarınız. Haha şapşirikler. En güvenliksiz işletim sistemi listesinin ilk iki sırası Apple'ınkiler. Biri Mac OS X, diğeri iOS... REZİLLER!

@24 Şubat 2015 19:48 yorumu yazan arkadaş silmiş anlaşılan, sen benim kime ne yazdığımı göremedin galiba. Hem Apple kullanan anlar neyin ne olduğunu. Yıllardır MacOS ve Windows kullandım, telefonum da android. Hepsi iyi sistem kendi dallarında. Güvenli olup olmamak işletim sistemlerini yazan mühendislere ve güncelleme çıkaran firmaların elinde. Windows için o kadar antivirüs vs yazılımı ne peki? Her hafta salı günleri çıkan güncellemeleri meşhur değil mi ms'un?

@19 Nisan 2015 05:28 Her hafta salı? Her ayın ikinci salısı olmasın o!

bunlara laf anlatamazsın. "beyinleri" yıkanmış. tabi varsa.

windows dinine mensup misyonerler propaganda yapıyor, sazan gibi bazı Apple kullanıcıları da hemen atlıyor ;) Apple kullanıcıları, sahiden fanatikleşmiş ms veya android müridlerini delillerle olsa bile ikna edebileceğinize gerçekten inanıyor musunuz?

Windows a antivirüs kurmasan yüzlerce virüs bulaşıyor. Bu açık sayılmıyor mu? Burada açıktan kasıt ne?

Açık : Bir İşletim Sisteminin teknik bir sıkıntısından Virüslerin bulaşabilmesine denir.

Rootlu androide virüs sokabilen varsa buyrun yanıtla butonuna ben beceremedim

bu saçmalığı yapanların microsoft elemanı olması yeterince açıklayıcı...

NET Applications firması da Microsoft LEHİNE yazılar ve testler uydurur... Elbette microsoftun, batmamak için windowsu bedavaya vereceği günler de gelecek !!!

listede ios varken neden android yok onu hiç anlamadım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play