Apple, akıllı ayakkabının da patentini aldı

Ne cep telefonu ne tablet ne de bilgisayar... Apple bu sefer öyle bir şeyin patentini aldı ki...

Apple, akıllı ayakkabının da patentini aldı

Son zamanlarda alıştığımız teknolojik cihazların dışında, rüzgar enerjisi gibi bambaşka alanlara yönelen Apple, yine birçoğumuzu şaşırtmaya hazırlanıyor. AppleInsider tarafından verilen bilgilere göre, teknoloji devi akıllı ayakkabının patentini aldı.

Patent; topuğun içine gömülü bir sistemin, muhtemelen mobil uygulama yoluyla ses veya görüntü desteği vermesini kapsıyor. Akıllı ayakkabıların, hareket ve ağırlığa duyarlı sensörleri sayesinde kullanıcının ne kadar mesafe kat ettiği, kaç kiloda olduğu, hatta yeni bir çift akıllı ayakkabı edinme zamanının gelip gelmediği gibi bilgiler vermesi bekleniyor.

Üstelik akıllı ayakkabıların hareket esnasında elde ettiği kinetik enerjinin, ekstra bir şarj cihazına ihtiyaç duymadan içeriğindeki elektronik parçaları şarj etmesine de olacak sağlayacağı belirtiliyor.

Apple akıllı ayakkabı patentini ne zaman hayata geçirir, bilinmez ancak akıllı saat, akıllı gözlük derken "giyilebilir teknolojinin" artık bambaşka boyutlara ulaştığı kesin.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

eee tabi telefon sektöründe başarısız olunca galaxy note 3 çıkıcak s4 çıkıcak diye haberleri duyunca şirketi kurtarmaya çalışıyo yakında akıllı tuvaletinde patentini alır(boku ortalar) xd

ilk iphone zamanında apple ile dalga geçilmişti iphone çılgınca satılmaya başlamadan önce bilgisayar firması cep telefonunda ne işi var hemde nokia gibi devlerin arasında diye eee noldu şimdi :D . :D

Hepsi radyasyon bombası.

apple biraz yavaş :)

Evet, giyilebilir tekstil ürünlerinin içine özel bir teknikle yerleştirilen, tüketicinin göremeyeceği bir gizli chip benzeri bir kodun, X-Ray cihazından bile geçerken, ne zaman üretilmiş, kim satın almış hepsinin yakın gelecekte okunabileceğini Avrupada saygın bir bilişim mecmuasından okumuştum. Hatta yere atılan bir çikolata paketinin kodundan, kim bunu Banka kartıyla hangi marketten almış aymazca çevreyi kirletmişse adresine para cezası gönderecekler diye tahmin yürütmüştü! Apple boş durmamış anlaşılan, Dünyada hatırı sayılır bol paralı Spor ayakkabısı fetişistleri var, hem koleksiyon yapıyor hem akşamları bu ayakkabıları öpüp yanıbaşına koyup öyle uyuyor (bizde bayram çocukları gibi). Nike, Adidas, FİLA, Puma gibi dizaynını onların yapacağı bir spor ayakkabıyı, Apple fevkalade teknolji kültürüyle yukarda anlatılanı gerçekleştirmesi pek hayli mümkün. Ürünün adını 'Apple İ-Shoe 1' diye koyuyorum, türkçe okunuşuda hoş 'Ayşu van! İsim babası olarak yarın gidip patent alsam mı acaba? :))

@28 Oca 2013 16:30 'Apple işini bilir, iShoe (Ayşu) yolunu bulur' bunu da reklam sloganı olarak kullansınlar, çorbada bizim de tuzumuz olsun. :))

sevgili Apple'dan zekice ve stratejik bir yaklaşım. tebrikler...

Bu tür aparatlar zaten var ben Nikeın cihazını kullanıyorum kaç kalori yaktığımı ne kadar hızda koştuğumu ne kadar mesafe kat ettiğimi gösteriyor.

Ayakkabı patenti mi, ya bi git Allah aşkına Apple, iyice zırvaladın, millet artık kıçıyla gülüyor sana, Türkiye'nin nüfusu gittikçe artıyor, bence çocuk bezine, mamaya ağırlık ver bir de salça işine de gir ( salça mı ne alaka lenn)

:)))))))))))))))))))

Çapkın kocalar, sevgililer ayvayı yedi. Ayakabı ile kaç adım atılmış kaç km yapılmış ortaya çıkar,(onlarda ayakkabıma virus bulaştırmış istemeyenler, bizi çekemeyenler şeklinde yalanlara başvuracaklardır). Kıskanç partnerler sevgililer gününde bunu karşılıklı hediye edeceklerdir. Sağlık kuruluşları veri tabanı oluşturup, 'Medula benzeri' bunu sağlık sigorta şirketlerine vereceklerdir. Bu şahıs az yürüyor, sağlığı nabzı iyi atmıyor diye, onlarda bu verilerle, şahsı daha fahiş bir ücretle özel sağlık sigortasına kabul etmek isteyeceklerdir. Medikal firmaları bu üründen aldıkları verileri Doktorlara para karşılığı iletecek, az yürüyen hastalar doktorda yalan söyleyemeyecek ve moraracaktır. SGK, Obeziteye karşı savaş için haydi yürüyelim kampanyasıyla bu ürünü halka bedava dağıtacak, sağlık Bakanı Nobel sağlık ödülünü kapacak, kabinede yerini pekiştirecektir. Ürün sağlık Enstitüleri, spor salonları tarafından, Sağlık için yaşam koçları, diyetisyenler tarafından müşterilerine önerilecektir. Dünya, Parası bol nereye harcasam acaba diyen çılgınlarla dolu! Apple kesinlikle bu işten paraya para demeyecektir.

nike geç kaldı o zaman hay bu epıl'ın

gelecege donus filmindeki bircok sey gercek olmustu bu olmamisti demekki yakinda bu da gercek olacak

çok gerekli... benzer işi yapan mobil uygulamalar var Sports-Tracker, Nike+,...vs vs

AKIL AYAKTA DEĞİL BAŞTA OLUR. O YÜZDEN BU PATENTİN GEREKSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. AYRICA TELEFON, PC VE TABLET DÜNYASINDA YETERİNCE GELİŞMEDEN, BAŞKA BİR ALANLA İLGİLENMESİ SON DERECE KÖTÜ...

Fantazimizi biraz geniş tutalalım! Varsayalım yıl 2016, ve nihayet bu ürünün 2. serisinin çıkacağı haberini alan ürün tutkunları, Ülkemizde Apple iShoe 1 serisini elden çıkarmak isteyenler şöyle ilanlar verirler.1- Doktor kullandı, çok az km yaptı, trafik muayenesi yapıldı. 2-Üzülerek ayrılacağım ayakkabımın içinde, mantar ayak kokusu vs. yoktur, ayak tabipleri odası ve dermatolog garantilidir.3-Muainesini 10 gün önce yaptırdım altına giren ustalar siz bu ayakkabıyı hiç kullanmıormusunuz diye sordular .4- Ayakkabımın altı Michelin profilli ile Cover yani modifiye edilmiştir, çiziksizdir, her zaman çorapla giyilmiştir. Sıhhıdir, hijyeniktir, yanında ayakkabı bakım malzemeleri hediye olarak verilecektir. :)))

habere girerken dedim ayakkabının patentini almıştır kesin, herkes kullanıyor sonuçta. harbiden ayakkabı patenti almışlar :D

@28 Oca 2013 20:20 yakında iç çamaşır patenti alırsa şaşırmam :D

@28 Oca 2013 22:28 iç çamaşırı patentini de alırsa, millet inat olsun diye don giymez :)

Apple böyle bir ürünü hayatımıza sokmaya karar verirse, bir gün bu ayakkabıları herkes giyecek demektir. Sonra da Samsung, Sony, vs firmalar daha iyisini yapmaya çalışacak.

Bu patentlerin bir nedeni de firmaların üretmeyi düşünmediği ama başkası üretirse başını ağrıtabilecek durumlar için yedekte silahlar bulundurmak. Baktı biri bir ürün gurubunu tehlikeye sokabilecek birşey çıkardı "Bak benim elimde şu patentler var, hayatını kandırırım" diyebilmek.

Çok eskiden bir film vardı bilirmisiniz bilmem. Filmin baş rol oyuncusu sylvester stallone. Tabi film ya sylvester stallone ceza alıyor ve donduruluyor. Sonra ihtiyaçları olup çıkartıyorlardı. Çıktığında bir kızla tanışıyor ve kızla aynı gözlüğü takıp birşeyler yaşıyorlardı. Şimdi tam olarak ne olduğunu açıklamak istemiyorum rtük kapatır diye :) Ama yakında korkarım apple onuda çıkartır birde patent alır :))

Android kullanicilari kiskandi sanirim......:

Steve jobs sadece başarılı olduğu alanları geliştirmeyi desteklerkennşu firmanın yaptığına bakın.. Alakasız şeyler

akıllı ayakkabı NIKE yaptı... hemde Back To The Future 2'de kullanıldı bile... Apple her zamanki gibi çalmada 1 numara...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir