Apple App Store'da büyük temizlik!

Apple, özel kullanıcı bilgilerini toplayan yüzlerce uygulamayı App Store üzerinden kaldırdı.

  • Onur Seven
Apple App Store'da büyük temizlik!

Apple, kendi uygulama gözden geçirme sürecini atlayan ve gizlice özel kullanıcı verilerini toplayıp kendi sunucusuna yükleyen yüzlerce uygulamanın App Store'da yer aldığını doğruladı.

SourceDNA kod araştırmacıları hafta sonu, özel API çağrıları için kod da dahil olmak üzere en az 256 uygulamanın App Store kurallarını ihlal ettiğini bildirdi. Apple kimliği için kullanılan e-posta adresi ve yüklü uygulamalar gibi özel kullanıcı bilgileri toplamak için kullanılan API çağrıları, Çin'li reklam şirketi Youmi'nin bir SDK parçası olarak bulundu ve toplanan veriler geliştirici ve kullanıcının bilgisi dışında kendi sunucusuna yükleniyordu.

Apple buna cevap olarak yayınladığını bildiride, Youmi tarafından geliştirilen SDK'yı kullandığı tespit edilen tüm uygulamaların App Store üzerinden kaldırılacağını açıkladı. Apple'ın bu hızlı hamlesi sevindirici olsa da araştırmacılar diğer uygulamaların da benzer şekilde birAPI ile Apple'ın uygulama kontrol sürecini atlatabilmelerinden endişe duyduklarını dile getiriyorlar.

Ne yazık ki etkilenen uygulamaların tam listesi yayınlanmış değil. Ama  çoğunun Çin'li geliştiriciler tarafından yayınlandığı ve Çin'li kullanıcıları hedef aldığı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Apple bilgi toplama konusundaki tahtını kaptırmak istememiş anlaşılan. ABD'nin yanında biz de nasiplenelim diyen Çin'e dersini vermiş.

Apple izler kayıt altına alır...

İyi olmuş, Darısı Google Play'in başına.

Sen yapınca gülünç oluyor be Apple. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost