Apple "çanta arama" davasında zafer kazandı!

Apple, bir süredir canını fazlasıyla sıkan "çanta arama" davasından zaferle çıktı!

  • Onur Seven
Apple "çanta arama" davasında zafer kazandı!

San Francisco ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı William Alsup, her gün işten çıkmadan önce çanta kontrolünden geçirildikleri için harcanan zamanı tazminat olarak talep eden Apple çalışanlarının bu isteğini reddetti.

Apple'ın avukatları ise Cumartesi günü yaptıkları açıklamada, Yargıç William Alsup ile mutabık olduklarını ifade ederek: "İşçiler aranmalarını engellemek için çanta getirmemeyi seçmekte özgürdü" diyor.

Kaliforniya'da yer alan 52 mağazada görev alan 12 bin eski çalışanın yemek molaları ve iş çıkışında hırsızlığa karşı çanta aramasına maruz kaldıkları ve bu güvenlik önleminin utanç verici ve aşağılayıcı olduğu ifade ediliyor.

Davacılar, Amanda Friekin ve Dean Pelle devlet iş yasalarına göre bu sürenin telafi edilmesini talep etme haklarının olduğunu söyleyerek Haziran ayında mahkemeye başvurmuşlardı.

Ancak yargıç Alsup, çalışanların iş yerine çanta getirmelerinin kendi seçimleri olduğunu gerekçe göstererek bu konuda Apple'ı suçlu göremeyeceklerini ve tazminat davasının reddedildiğini açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple'a karşı dava açıp kazanmak. Hükümete karşı dava açıp kazanmak(Normal koşullarda tabi.) Bunlar aynı şeyler. Yani sonuçları aynı. Sen marabasın gardaş senin neyine...

iyice azmış bunlar yakında kameralar bizi aşağılıyor deyip ona da dava açarlar

@09 Kasım 2015 21:25 asıl azmış olan Apple süzme iSheep...

aha Apple yargıcı bile satın almış... amerikan adalet sisteminde dava edilen ne kadar zenginse o kadar az suçludur...

hiç çalışmayıp dava açmak için büyük markaların bu tür açıklarını arasam şimdi zengindim.

Hakim haklı... Çok yerinde bir karar vermiş.

Apple yakında, ürünlerimizi alanlar kölemiz olmayı ve tüm bilgilerini almamızı kendileri istemişti diyecek...

Sen de yorum yaz