Apple'cılara öyle bir troll çektiler ki!

İnternette yayılan basit bir duyuru, bu duyuruda söylenenleri yapanlar ve kötü son! Haberimizde...

Bitcoin hayali Apple'cıların gözünü kör etti!

4chan'da ortaya çıkan bir gönderi, Apple kullanıcıları arasında büyük probleme sebep oldu. Bitcoin çılgınlığını kullanarak insanları trollemeyi amaçlayan gönderide, Apple'ın 2009 yılından beri MAC bilgisayarın içine gizli bir Bitcoin madenleme yazılımı koyduğunu, bu yazılımı çalıştırarak MAC'in yüksek performansı sayesinde, hızla Bitcoin üretmenin mümkün olduğu belirtiliyordu. 

Apple kullanıcılarına, gizli Bitcoin üretim yazılımını aktif hale getirmeleri için komut satırına özel bir kod girmeleri gerektiğini söyleyen gönderideki komutu aynen bilgisayarlarına giren Apple kullanıcılarını büyük bir sürpriz bekliyordu çünkü bu gönderi tamamen asılsızdı ve bahsedilen komut, sabit diskteki önemli verileri silen bir tür "format" komutuydu. 

Bitcoin kazanma hayali ile tuzağa düşen çok sayıda Apple kullanıcısı ise kaybolan önemli verilerini nasıl geri alacaklarını öğrenmek için forumlara hücum ettiler, ancak ne yazık ki geri dönüş mümkün değildi.

Bu tür bir duyurunun yakında PC için de çıkması mümkün görünüyor ve Türkiye'de de hızla yayılma ihtimali var. Dolayısıyla, tuzağa düşmemek için dikkatli olmak gerekiyor. Windows, iOS, Android veya MAC sistemlerinde hiçbir şekilde bir Bitcoin üretim yazılımı bulunmuyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

tam laz virusu olmuş :D

yuh abi ya boylede oluyosa artk ne diyim herkez kendini bi bok sanmasin bakin koskoca sirketler ne hale geliyo..

hahaha terminalin nasıl açılacağını bilen apple kullanıcıları bu tuzağa düşmüşlerdir eminim. Zaten hayatında değil sudo teminalin ne olduğunu bile bilmeyen kullanıcılar çoğunlukta olduğundan pek büyük bi vurgun olduğunu sanmıyorum.

Sazan.avi :):):)

güvenlik komutları bilmekle başlar... az biraz komutları araştırın her yazanı uygulamayın... e-posta ile gelen mesajları direkt uygulamayın...

Koskoca şirketle ne alakası var bunun. Whatsapp 10. Yıl kutlamasına inanan elemanlar gibi bunlar da keklenmis iste

böylece apple kullanıcılarının profili bir kez daha ortaya çıkmış oldu: eğitilebilir gerizekalı....

rm komutu sil demek... bunu nasıl atlamışlar? root şifresi sorsa belki uyanırlardı...

insanlık hali olur böyle vakalar yakalar Türk Polis'i götürür merkeze ... haklarını okur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir