Apple'dan Çin'e büyük taviz!

Kimseye kolay kolay boyun eğmeyen Apple için işler, Çin'de pek öyle yürümüyor...

  • Cem Şancı
Çin, Apple cihazlarının güvenliğini test edecek

Prism skandalı sırasında Apple cihazlarının, NSA tarafından insanları dinlemek için kullanıldığının ortaya çıkmasından sonra tüm dünya ABD teknoloji şirketlerine şüpheyle yaklaşmaya başlamıştı. Ulusal liderler ABD yapımı telefonları veya işletim sistemlerini bırakacaklarını açıklamış, Apple, Microsoft, Google, Facebook gibi ABD'li şirketler büyük tepki toplamıştı.

Şimdi Çin, ülkesinde iPhone / iPad kullanımına devam edilebilmesi için firmanın ürünlerini güvenlik testine sokacak. Aslında Çin, ülkedeki yabancı teknoloji şirketleri için genel bir güvenlik testi kararı almış ancak Google ve Facebook böyle bir testi kabul etmeyeceklerini açıklamıştı. Oysa, şirketlerin Çin'de faaliyetine devam edebilmesi için güvenlik testine girmesi gerekiyor.

Şimdilik, 1 milyar Çinli'ye telefon satma arzusuna yenik düşerek güvenlik testini kabul eden ilk ABD'li şirket Apple oldu. Böylece Çin'li yetkililer, Apple ürünlerine dair kaynak kodlarına ulaşarak, gerekli testlerin güvenilir sonuçlar verdiğinden emin olacaklar. Bakalım, iPhone ürünleri bu dev testten geçer not alabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

:D Çin isi iOS lar geliyor desenize :D iPhone u zaten cakmasini yapanlar simdi isletim sisteminise kopyalarlar hooop kaliteli cakma iphone cikar ortaya :D

@28 Oca 2015 21:38 apleden daha kaliteli urnuler çıkarır bu çınliler demedi demeyin

Çine IPhone kaynak kodlarını güvenlik testi için verin 3 güne varmaz yeni Versiyonu Ayfone olarak dağıtıma başlar.

Bu kaynak kodları çinde açığa çıkmaz ise bende bişey bilmiyorum...

@28 Oca 2015 22:23 appleyi yeni virüsler bekliyo

Anlamadığım telefonundan ziyade bir uygulama ile herşeye erişebiliyorsun. telefonu inceledin, milyon uygulamayı nasıl inceleyeceksin.

@28 Oca 2015 23:12 uygulama ile olabilir tabii ki. Ancak bu uygulamayı indirip indirmemek kullanıcının elinde orasına kimse karışamaz. Şimdi bıçak ile oymacılık yapılıp sanat yapılabilir , bir şeyleri keserek yemek yapılabilir yada bir insana zarar verilebilir. Bu durumda bıçak satışını mı yasaklayacaksın , hayır mümkün değil. Yani ürünün kaynak kodunda sıkıntı yoksa o üründe sıkıntı yok demektir sonra içine uygulama falan diye düşünülecek olursa hiç bir şeyin satılmaması lazım

Çin kısa sürede iyi bir teknolojik bilgi birikimi yaptı, ve malları gitgide kalitelileşiyor. Zamanında benzer bir sğreçten Japonya da geçtmişti. Çin'in geleceği nokta, Japonya'nın bulunduğu yere ulaşmaz belki, fakat benzer bir çizgi izliyor olduğuna şüphe yok.

Apple para için ne yapacağını şaşırdı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play