Apple Çin'i salladı ama "onu" yıkamadı!

Apple, iPhone 6 ile Çin pazarını salladı. Ama yine de "en büyük" ünvanı, diğer bir devin elinde!

  • Kürşat Zaman
Apple Çin'i salladı ama Xiaomi'yi yıkamadı!
Xiaomi Mi4

Apple'ın iPhone 6'sı, Çin akıllı telefon pazarına büyük bir damga vurdu. Ancak IDC'nin araştırmasına göre Çin'in Android telefon üreticisi Xiaomi yüzde 13.7 pazar payıyla hala pastadan en büyük payı almakta. Apple'ın pazar payı ise yüzde 12.3 olarak gözüküyor.

Geçtiğimiz senenin dördüncü çeyreğinde, Çin kullanıcısını tam kalbinden vuran iPhone 6'nın da katkılarıyla, Apple'ın bu ülkede son zamanlardaki en başarılı dönemi oldu. Üstelik Çin'de iPhone 6'nın 900 dolarlık fiyat etiketiyle satıldığını (yine de ülkemizden ucuz) da belirtmemiz gerek.

Buna rağmen IDC'nin araştırması, Çinlilerin ekonomiden de vazgeçmediğini açıkça ortaya koyuyor. Çinli üretici Xiaomi, özellikle iPhone'un onda biri fiyatına satılan Redmi serisi ile ekonomik pazara hitap ederek liderliğini korumayı başarmış durumda.

Bu pazarın en önemli aktörlerinden olan Samsung için de Çin pazarında işler yolunda gitmiyor. Koreli üretici IDC'nin araştırmasına göre yüzde 7.9 pazar payıyla Huawei ve Lenovo'nun ardından ancak beşinci sırada.

Çin akıllı telefon pazarı 2013'teki çılgın büyüme rakamlarını (yüzde 60) yakalayamasa da geçtiğimiz yılda yüzde 19 büyüdü. Ama bu durum, yerel üreticiler için çok da rahatlatıcı bir durum sayılmaz. Lenovo, Huawei ve Xiaomi'nin bu yıldan itibaren yurt dışındaki pazarlama stratejilerini çok daha agresif şekillendirecekleri tahmin ediliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bi haberdede sony gorseydim sony iyi değilmi yani anlamadimki. Kimse tercih etmiyomu?

Hayır sony iyi değil kimse tercih etmiyor anladınmı hı?

iyilikten öte hitap meselesi telefonu toplama pc düşünün neticesinde iletişim sisteminden tuttun da kameraya kadar aynı firmalardan alınıyor ekranda öyle farklılık gösterebilir tabii ama! Iphone 6 çıktığında herkes bitti insanlar Iphone 6 almaz derken birçok insanın elinde geziyor. Sony iyi firma ama Televizyon ve playstation ile özdeşleşmiş bir marka fotoğraf makinası bile az satılır mesela! Samsung satış hilesi çok olan bir marka 1 telefon çıkıyor hemen arkasından farklı bir telefon çıkıyor arasındaki fark S4 iken S5 çıkarıyor fiyat 400 TL daha pahalı 2500 Iphone para vermeyenler Samsung EDGE ye 2600 TL para veriyor. Yani Telefonla bile duygusal bağlar kuran insanlarız ve bu bizi teknolojiyi ilerletmekten çok onu gereksiz yere kullanmamıza sebep oluyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play