Apple çok kullanılan uygulamayı kırptı!

App Store'un çok sevilen uygulamasına da sonunda Apple çarptı; işin mantığını çözebilen olmadı!

  • Gökay Özbudak
Apple'dan iCab'a bir garip yasak...
Uygulama rahat bir kullanım sunuyor...

Apple iki yıl önce iPhone'a ve daha sonra iPad'e gelen tarayıcıdaki bir özelliğin durdurulması için geliştiricisine başvurdu. Burada adı geçen tarayıcı çok kullanılan iCab ve özelliği de JavaScript koduyla hazırlanan modüller.

iCab, Twitter gibi sayfalarla etkileşimi kolaylaştırabilmek için 25 ayrı modülle beraber geliyor ve bu modüller de Javascript kodlarından oluşuyor. Apple'ın modüllerin kaldırılması isteğine olumlu yanıt veren tarayıcının geliştiricisi Alexander Clauss şunları söylüyor; "Apple'ın kararını beğendiğimi söyleyemeyeceğim ve teknik olarak pek mantıklı da gelmiyor. iCab Mobile'daki modüller yer imlerinin bir çeşididir ve yer imlerine Apple tarafından izin veriliyor. Belki modülleri "akıllı yer imleri" olarak adlandırsaydım ve yüklenmelerini çok daha karmaşık yapsaydım Apple benden bunu istemeyecekti. Bu modülleri yükleyebilmenin verdiği harika kullanıcı tecrübesi Apple'da şüphe yaratmış olabilir. Teknik bir bakış açısıyla Apple bu Javascript kodu içeren modülleri indirmeye izin vermiyorsa, kullanıcıların internet sayfalarını da yüklemesini engellemeli çünkü bunlar da Javascript kodu içeriyor."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tekel olma çabaları, son derece despot bir sistem bu..

Ben satmıyorsam kullanamazsın mantığı Apple'ın mantığı. Sen mi geliştirdin arkadaşım zaten sen kazanıyorsun kazanacağını, bırak adam mis gibi javascriptle yapmış olayı, illa apple storeda ayrı ayrı satacan parana bakacan değil mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play