Apple, çok stratejik bir şirketi alıyor!

Şu anda Microsoft için kritik öneme sahip olan bu şirket, çok yakında Apple'ın eline geçebilir!

  • Cem Şancı
Apple, çok stratejik bir şirketi alıyor!

İsrail'li sensör üreticisi PrimeSense'in ortaklarından bazıları geçtiğimiz aylarda hisselerini satmış ve bu hisse satışına göre şirketin toplam değeri 250 milyon dolara çıkmıştı.

Microsoft'un hareket algılayıcı oyun cihazı Kinect'in çiplerini de üreten İsrail'li teknoloji şirketinin diğer ortakları da boş durmadı, yeni yatırımlar yapmak amacıyla şirketi satın almak isteyen yatırımcılarla görüşmeye başladılar.

Birden çok kameradan gelen görüntüleri analiz ederek hareketi, derinliği ve rengi ayırt edebilen sistemler üreten PrimeSense ile ilgilenen sürpriz bir şirket de ortaya çıktı. Apple, PrimeSense yöneticileri ile yaptığı toplantıdan 345 milyon dolar teklifle çıktı. PrimeSense henüz teklifi kabul etmedi ancak Apple fiyatı daha fazla arttırmayacağını söyleyerek pazarlıktan çıktı.

Piyasa dedikoduları, PrimeSense'in Apple'ın teklifini kabul edeceğini söylüyor. Eğer bu evlilik gerçekleşirse, Microsoft'un önemli bir ürünü olan Kinect'in geleceğinin ne olacağı bilinmiyor ancak Apple'ın rakibi Microsoft'un pazar payı kazanması için Kinect çiplerini seve seve satmayacağını da tahmin edebiliriz.

Söylentiler, Apple'ın PrimeSense teknolojileri sayesinde, mobil cihazların içine küçük hareket ve derinlik sensörleri yerleştirmek istediğini fısıldıyor. Böylece yeni iPhone'larda, rakiplerinin asla sahip olmadığı yetenekler olabilecek ve telefon ev içindeki hareketi takip eden, çevredeki her türlü hareketi, değişimi analiz edebilen farklı bir cihaza dönüşecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

kinect 2.0 ı Microsoft kendisi yapmış diye biliyorum. kinect 1'i bu şirket yapmıştı.

Apple almasın da Mitsubichi bile alabilir !

Büyük devletler için dünya o kadar güzel bir oyun alanı ki anlatmakla bitmez... <Cleverman>

Microsoft artık bu firma ile beraber çalışmıyor ki. Kinect 2 yi kendi başına yaptı.

Microsoft la Apple, bu haberdeki gibi birbirine düşman şirketler değil. Mesela, Samsung'un aksine Microsoft tabletlerdeki bazı patentler için Apple'a para ödüyor.

@20 Kas 2013 21:01 Düşman değiller çünkü ikiside amerikan firması. Haksız yere samsungu suçluyorlar çünkü kore firması.

O şirketin içindeki bir çok mühendis zaten microsoftta işe başladı. Şirket kim olmuş onların umurunda mı. Microsoft gider samsunga ürettirir yada qualcom a sorun mu yani bu. Teknoloji ve bilgi mevcut zaten. Üretim işin amelelilik kısmı..

cleverman e ilk defa katiliyorum...

cleverman e ilk defa katiliyorum...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost