Apple'dan 3 bomba birden!

Apple, uzun zamandır beklenen yeni Mac OS X Lion'u sonunda satışa sundu. Hem de yanında 2 sürprizle beraber...

Geçtiğimiz Haziran ayında WWDC'de resmi olarak tanıtılan yeni Mac OS X sürümü Lion, bugün itibarı ile Mac App Store'da boy göstermeye başladı. Sadece internet üzerinden satılan ve CD / DVD üzerinde bulunmayacak olan Lion'un upgrade sürümü 3.5 GB boyutunda ve 30 dolarlık fiyat etiketiyle indirilebiliyor. Lion Server sürümü ise yarın, yine internet üzerinden satışa sunulacak ve fiyatı 50 dolar olacak.

Ama Apple'ın bugünkü tek bombası Lion olmadı. Yeni MacBook Air serisi de Apple Store'lardaki yerini aldı. Arka aydınlatmalı klavye, Sandy Bridge işlemciler ve Thunderbolt girişleriyle güçlendirilen yeni MacBook Air'ler 2 farklı model olarak satışa sunuluyor. 11.6 inç'lik model 1.6 GHz Intel işlemci, 2 GB RAM, 64 GB dahili flash depolama alanı sunuyor. 13.3 inçlik modelse ise 1.7 GHz'lik Intel işlemci, 4 GB RAM ve 128 MB depolama alanı sunuyor. Her iki model de 1.8 GHz'lik işlemci ve 256 GB SSD'ye yükseltilebiliyor.

Son bomba ise yeni Mac Mini modelleri oldu. Yeni Mac Mini'lerde DVD sürücüyü emekliye ayıran Apple, baz modelinde 2.3 GHz'lik Sandy Bridge işlemciye, 2 GB RAM'e ve 500 GB'lık sabit diske yer vermiş. Tabi bu donanım, istenirse daha da geliştirilebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

"13.3 inçlik modelse ise 1.7 GHz'lik Intel işlemci, 4 GB RAM ve 128 MB depolama alanı sunuyor."
Sanırım 128 mb değil, 128 gb olacak. küçük bir yazım hatası var sanki...

apple işte... 2 sene sonra yenisini alın ona muhtaç olun diye zayıf donanımlarla piyasaya sürüyor hep

1.6 ghzlik bomba.. Hadi birde fıyatını söyleyin,saçmalık tavan yapsın.

tamamda mac os bir işe yaramıyor ki, doğal windows 7 desteği sunsalar artık veya içinde birde windows gelse

bütün apple düşmanları yine toplanmış...

Mac sizin işinize yaramıyor olabilir, ancak işine yarayanlar vardır. Windows da bazılarının işine yaramıyor. Ee? Sizin mantığınızda Windows da gereksiz...

MacBook Air'ın kalınlığını baz alın, ardından her işlemciyi kullanıp kullanamayacaklarına siz karar verin. Bataryası ve donanımı bu kadar ince bir kasada yer alıyorken kalkıp da daha büyük batarya ve daha güçlü işlemci koyarlarsa, MacBook Pro olur.

Lion 2008'e kadar geriye dönük. Çok da kötü değil bence. Sonuçta 30$ verip yeni işletim sistemi alıyorsunuz.

Fiyatları konusunda bir şey diyemem. Bence de pahalılar. Benzer özellikteki alternatiflerine neredeyse 2 kat fark atacak kadarlar. Ancak güzel bir kasası var (en azından MacBook Pro'nun). Alttan aydınlatmalı tuşları, mıknatıslı güç bağlantısı vs. Gerçekten görsellik olarak çok güzel. Ancak bu güzelliği kolay vermiyor. Pahalılığı konusunda hemfikirim.

Pahalılığını geçtik, diyelim ki beynimiz dönü aldık, program desteği zayıf, almaya değmez bence, Linux kullanırım daha iyi, Linux'un programları da neredeyse Windows kadar zengin artık.

Olay yalnızca tek başına donanım değil ki? Çölün ortasına atlamaya hiç gerek yok dostum.

tamamda mac os bir işe yaramıyor ki, doğal windows 7 desteği sunsalar artık veya içinde birde windows gelse - Bugün 00:35
_______________________________________________________

Windows 7 yükleyecekseniz Mac almayın. Gidin daha ucuz bir şey alın. Zaten yüklü gelir. MacBook'ların esprisi içindeki Mac OS X. Garip bir yaklaşım olmuş...

ben bunu alıır içine win 7 kurarım canavar gıbı olur macwin7 yaparım

Sen de yorum yaz