Apple'dan bir ilk!

Apple, sonunda uzun zamandır yapmadığını yaptı; işte bu listeyi yayınladı...

Apple'dan bir ilk!

Apple, daha önce yapmadığı bir şeyi yaparak, hazırladığı yeni raporunda tüm tedarikçilerinin bir listesini hazırladı. Şirketin tedarikçilerinin listesini vermesinin arkasında yatan sebep olarak ise tedarikçi şirketlerde çalışanlara olan muameleyle ilgili Apple'ın eleştiri oklarına hedef olması gösterildi. Özellikle Apple'ın sahibi olduğu Foxconn fabrikasındaki intihar vakalarının ardından Apple yoğun eleştiriye tabi tutulmuştu.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle: "Apple, tedarik merkezimize sosyal sorumluluk anlamında en yüksek standartları uygulamakla yükümlüdür."

Açıklamanın devamında ise şu sözler kaydedildi: "Elbette tedarikçilerimizin çalışma koşullarını iyileştirmesi ve çalışanlara saygılı davranması bizim için önemli ve Apple'ın ürünleri nerede imal ediliyor olursa olsun şirket çevre sorumluluğun bilincindedir."

Apple, farklı fabrikalarda çalışan 229 kişiyle geçen yıl görüşme yaptığını ve 93 fabrikada çalışanların haftalık çalışma saatlerinin üzerinde çalıştığını öğrendiklerini kaydederken, Apple'ın konu üzerinde tedarikçileriyle beraber çalıştığını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

helal olsun...

ben türkiyeden dışarı çıkmadım ama yıllardır foxconun işçilerini inim inim inlettiği haberini biliyordum halada haberleri geliyor.apple efendi yıllardır beraber çalıştığı şirketi foxconun işçilerine karşı sosyal sorumluklarını yerine getirmediğini yeni öğrenmiş gibi davranması saçmalık .kapitalizm işte insanmış sosyal sorumlulukmuş oda neki cebi para ile dolsun yeter.bu tür şirketleri esefle kınıyor ve ürünlerini kulanmıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play