Apple'dan Hackintosh'a müthiş darbe!

Apple, klon Mac üreten belalısı Hackintosh cephesine bu kez sert vurdu. Peki ya bundan sonrası?

  • M. Oğulcan Gökçe
Apple'dan Hackintosh'a müthiş darbe!
Bu, taraflar arasındaki ne ilk; ne de son dava.

Macintosh'un klon ürünlerini üreten Florida firması Psystar, federal mahkemelerin verdiği kararla sarsıldı. Apple'ın işletim sistemini kendi Intel tabanlı bilgisayarlarına yükleyen Psystar, Yeni Çağ (Yeni Binyıl) Dijital Telif Hakkı Kanunu'na (DMCA) muhalefetten ve telif hakları yasaları uyarınca suçlu bulundu.

Taraflar arasındaki ilk dava, bundanaylar önce; Psystar'ın Mac OS X işletim sistemine ait kopyalarını, ürettiği bilgisayarlara yüklediği iddiasıyla açılmıştı. Apple ve Psystar arasında, çözüm bekleyen bunun gibi pek çok dava bulunuyor.

Bu kez hakim, Psystar'ın Mac OS X ürünlerini yalnızca perakendicisinden almamakla kalmayıp, kendi ürettiği kopyaları bir de modifiye ettiği konusunda ikna olunca, cezayı kesti. Kendi ürettiği 'bootloader' ve 'kernel' eklentilerini kopya işletim sistemlerine dahil ederek telif hakları yasasını bir kaç şekilde çiğnemiş olduğu ifade edilen firmanın itirazları sonuçsuz kaldı.

Peki ama bu karar her şeyin sonu mu? Şimdilik böyle bir durum söz konusu değil, ama Hackintosh cephesinin en ciddi darbeyi aldığını söylemek de pek yanlış olmaz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

:D yasasın hackingtos

Apple'dan Hackintosh'a müthiş darbe!
-----------------------------------------------------------------------
sevgili chip bu başlığı atarak bizim ucuza mac kullanmamızı hiç istemediğinizi belli ediyorsunuz!

CHIP Online'ın notu:
Sevgili yorumcu, yanlış yorumluyorsunuz.

oh be bu gün duydugum en güzel haberdi.

Lisanslı ürünü bilgisayara yüklemeye çalışmak bile suç oldu. Adamlar kendi bilgisayarından başkasına kurulmasına izin vermiyorlar, kurmaya kalkana da parasını ödediği halde niye kuruyorsun diye dava açıyorlar. Neden peki? Aynı bilgisayar daha ucuza satılırsa ürünlerini fahiş fiyata sattıkları belli olur ve bu da Apple'ın ipod ile ucundan döndüğü iflasın gerçekleşmesi demek. Dava lisanslı (lisansız da değil üstelik) mac os x kurup satma değil ki, insanları nasıl kandırdıklarının ortaya çıkması veya çıkmaması.

Bence Mac kendi sistemi içinde kalmalı, işte ozaman daha ucuz mac kullanırız diye düşünüyorum, ki su anda bence öyle, hiç bir pc mac donanımıyla kıyaslanamaz, bir tane mac donanımıyla kıyaslanacak bir marka gösterin, üstün konfigirasyon pc ler maclerden daha pahalıya satılıyor örn. aliaware, sony vaio, monster, bir bakın fiyatlarına dudaklarınız uçuklar, bol makyajlı kaba makinalar birde, ucuz bilgisayrdan bahsedenler hep giriş seviyesi donanımları örnek gösterirler, basit bir örnek pc cift işlemcili anakart 2600 dolar arkadaşlar daha işlemci yok! power yok! kim ne derse desin macler configirasyon + tasarım + donanım güncelleme süresi + kalite + estetik + en büyük özellikte OSX ile = ucuz bilgisayar. haa siz Türkiyedeki dağıtıcıdan alırsanız Abd ye göre 2 kat fiyat alırsınız. Mac almaya karar verdiğiniz zaman biraz araştırma yaparsanız uygun fiyata mac alırsınız diyorum, ki ben öyle yapıyorum.

@bayozi toplama pc i7+hd7990+8gb ram bu sistem mac sistemine göre çok çok iyi

Maclar cok pağlı aga adamlar haklı hackingtosh en güzelini yapıyor. ;)

Sen de yorum yaz