Apple'dan iOS 6'nın kaynak kodunu istedi!

Apple ve Samsung arasında devam eden davada Samsung'un bu isteği, Apple'ı çileden çıkardı!

Apple'dan iOS 6'nın kaynak kodunu istedi!

Apple ve Samsung arasında Seoul Central District Court'ta devam eden patent davasında Samsung'un iOS 6'nın kaynak kodlarına bakmak istemesi Apple'ı "şok" etti. Samsung'un iddiası ise Apple'ın ekranın üzerinden kaydırarak yeni mesajları kontrol etme işlevinin patentlerini ihlal ettiği yönünde.

Korea Times'ın haberine göre Samsung'un patentlerinin ihlal edilip edilmediğini görmek için Apple'dan iOS 6 kaynak kodlarını istemesi, Apple tarafından "saçma" ve "delice" bulundu. İddiaya göre Apple avukatları mahkemeye "Samsung en önemli verilerimizi ortaya çıkarmamızı istiyor" dedi.

Bununla birlikte kaynak kodlarının açığa çıkarılması, patent davalarında sıkça rastlanan bir durum ve Samsung da bunun farkında. Şirket daha önce 2011'de Avustralya'da iPhone 4S için benzer bir istekte bulunmuş, isteği mahkeme tarafından kabul edilmişti. Apple avukatları o zaman da bu istek karşısında çileden çıkmış, ancak kaynak kodlarını vermek zorunda kalmışlardı.

Benzer şekilde Apple da geçen sene San José, California mahkemesinde Samsung'un 4G cepleri ve Galaxy Tab 10.1 tabletinin kaynak kodlarına bakma hakkı elde etmişti.

Bu dava, Samsung ve Apple arasında Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya'da devam eden 40 davadan sadece bir tanesi ve iki şirket, en küçük bir pazar payı artışı için savaşmaya devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

muhtemelen kabul görecektir. ios 6 tam bir balon olmuştu. eğer içerisinden samsung patent ihlali çıkarsa o zaman apple köşeye sıkışacak. 3 sene içerisinde apple ve ios kanadından yenilgiyi kabul etmelerini bekliyorum. ve muhtemelen oldukça büyük bi değer kaybı var apple için. sonuçta iphone öncesi apple iflastan kurtulma çalışmaları içerisinde olan bir firmaydı. iphone ve ergen nesil sayesinde değerlerini 9 a katladılar.

@28 Oca 2013 13:48 ayın en saçma ezik yorumu olarak bunu seçiyorum tam jeneriklik :)

@28 Oca 2013 13:48 haklısın arkadaşım apple artık yaşlandı bi kere jobs bir ikondu tim cook ise iş adamı sadece.iphone 5 de zaten çok kötü bir şey olarak çıktı.en iyi iphone bence 4s dir çünkü mükemmel iphone4ü tazelediler sonrasında 5 tam bir fiyasko oldu artık apple köşeye sıkıştı ve samsung tahta yerleşmek üzere

@28 Oca 2013 13:48 iphone öncesinde apple iflastan kurtulmaya çalışan bir firmamıydı yok artık apple deli gibi mac satıyor dünyayı ipod ile yerinden oynatıyordu tmm iphone ile bugünlere geldi ama Samsung da galaxy serisi telefonları ile bugünlerine geldi teknoloji bu zamanında commodore...64 serisi ile lider oldu ama 5-10 yıl içinde çöktü teknoloji bu iyi takip edilmesse herşey olabilir

@28 Oca 2013 13:48 tam saçmalardan seçme olmuş :=)

@28 Oca 2013 13:48 1 tane patent ihlali bulunmadan konuş konuşabildiğin kadar. Çünkü sonra sonsuza kadar susmak zorunda kalacaksın..

Dünyanın en değerli 2. şirketinin, kasasında nakit milyarlarca dolar olan bir şirketin bir davayla batacağına cidden inanıyor musunuz ? Daha yeni, 1.4 Milyar Dolar ödedi Samsung Apple'a... Samsung battı mı :) Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak çok kötüdür. Zor duruma düşersiniz.

sevgili Apple bu tescilli hırsıza hediye paketi içerisinde kalın bir şekilde kaynağın kodunu gönderir merak etmesin....

Yavuz hırsız durumu yani

cep telefonu alcaksam japon kore alırım...araba alıcaksam önce yerli sonra japon kore alırım...mesela alman arabası da almadım iphon la da işim olmaz

Arkadaş ben bu Apple ı anlamıyorum Samsung zaten sadece elektronik değil her sektörde var dünyanın en iyi cep bilgisayarlarını üretiyor ama Apple yine yok satıyor sebebi açık sivilce patlaması yaşayan ergenler kıroyum ama para bende diyen kekolar daha bilgisayarına format atmaını bilmeyen teknoloji üstatları varoldukça Apple hep bir numara kime niye dava açıyor adamlar taşa elma logosu koysa iPhone diye alacak bunların hepsi pardon gerçi öyle yapıyor değil mi

@28 Oca 2013 20:21 büyüyünce anlarsın....

Filler tepişirken olan çimenlere olur. İşin kötüsü ise çimenler, verdikleri paraların hakedip edilmediğine bakmıyor da, hangi fil daha kuvvetli onun derdine düşmüşler. Devam edin, devam edin, hiçbişey üretmeyin, hep tüketin, hep tüketin.

Yuuuh samsunga küfretmemek için kendimi zor tutuyorum bu kadarı da fazla ama

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost