Apple'dan kalem PC: 15 yıl sonra kabul edildi

Apple'ın 15 yıl önce bu garip cihaz için yaptığı patent başvurusu, yıllar sonra kabul edildi!

  • Ender Duman
Apple'dan kalem PC

Apple'ın 15 yıl önce 1998 yılında yaptığı patent başvurusu yıllar sonra kabul edildi. Patent başvurusunda, e-mail ve yazılı mesaj görüntüleyebilen ufak bir dokunmatik ekrana sahip olan, cep telefonu ve GPS teknolojilerini destekleyen bir "kalem PC" cihazdan bahsediliyor. Kablosuz iletişim teknolojilerine sahip olan kalem, üzerindeki akselerometreler sayesinde el yazısını tanıyabiliyor, sesi metne, metni sese çevirebiliyor. Üzerinde mikrofon ve hoparlör bulunan kalemden patent başvurusunda "kalem şeklinde bir cihaz" ve "taşınabilir bilgisayar" diye bahsediliyor.

1998 yılında yapılan patent başvurusu ilk olarak Eylül 2011'de kabul edilmiş. Ancak Apple kablosuz bağlantı ve cep telefonu teknolojileriyle ilgili ifadeleri eklediği için yeniden değerlendirmeye alınmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

anlaşılan sevgili Apple'dan yeni bir devrimsel ürün daha geliyor diyebiliriz....

Devrim yapabilecek bir adam vardı o da gitti.Bize el emeği göz nuru iphone,windows ve ipad i bıraktı. Bundan sonra apple'ın yapabileceği patentlerini ağlak gözlerle teknoloji firmalarına dava açarak geçirecektir.Apple Avukatlar Cemiyeti. Abii bir patent vardı çaldılar abi.

@28 Mar 2013 16:51 Windows'u Apple mı bıraktı?

@28 Mar 2013 18:08 çok eskiden bill gates windows yokken steve için çalışırdı... ne günlerdi ... sonra bu adam gitti kopyaladı kopyaladı win1.0 ı çıkardı.. böyle bir insanı nasıl severiz anlamıyorum

@28 Mar 2013 16:51 Evet arkadaşlar ben BillGates bile itiraf etti kopyaladım dedi.Ayrıca yıllardır windows kullanıyorum.Mac ten daha çok işe yarıyor.Görüntü isteyen mac kullansın.

18:08 arkadasin kastetmek istedigi ve hakli oldugu sey windowsun Mac OS'tan kopyalandigi

Çalışanını yapmadan patent vermemek lazım. Aklına gelen her şeyin patentini al, biri çalışan birşey yapınca para iste ben bunu hayal etmiştim diye. Hakimde baksın ülkesinin işine yarıyorsa sana kıyak geçsin.

@28 Mar 2013 21:26 Bilmeden yazmak ne kolay di mi? Bu patentler cihazın nasıl çalışacağı bu işlemlerin hangi metodla gerçekleştiğini de açıkça belirtir. Hayatta en gerçek yol gösterici Bilimdir ve Bilim fikir geliştirilerek yapılabilinir.

yıllardır süre gelen bu tartışmayı anlamamışımdır bir türlü. Steve ve bill çok iyi dostlardı ve birçok ortak iş yaptılar. Bill mac için word ve excell i yazdı, Kopyalama yada çalıntı konusuna gelecek olursak. Benim anlamadığım konu çekirdekleri bir birlerinden farklı olan sistemlerde nasıl bir çalıntılık olabilir ki ? Bu tezi savunanların mantığı ile düşünecek olursak. Dokunmatik ekranlı cep telefonu sadece tek bir marka olabilir, doğal olarakda ibm in 1992 yılında ürettiği dokunmatik ve fiziksel tuşu olmayan cihaz yegane cihaz olmalıydı. İşletim sistemlerini de buna örnek gösterebiliriz. Misal grafik arayüz kullanan ilk işletim sistemi Xerox-Alto olduğu için sizin deyiminizle bütün işletim sistemleri ondan kopyadır (çalıntıdır) ee ne oldu şimdi xerox firması işletim sistemi işini bıraktı. Hoppalaa haydi bakalım dönün siyah ekranlarınıza esinlenmek yasak. Demekki neymiş ? Teknoloji alanında herhangi bir şeyin kopya yada çalıntı olma ihtimali çok düşükmüş. Tabi bu söylediklerim yanlış anlaşılmasın. SQNY, Abibas, Hiphone, gibi taklitlerin durumu buradaki konumuzdan farklı. Ama olurda burada olumsuz yorum yazanlardan herhangi birisi bir gün bir işletim sistemi yazarsa nasıl yapacak onu merak ediyorum. Tahmin yürütelim beraber, kesin monitörün bir köşesinden bir pencere yada çubuk çıkar denetimsel ayarlara gidecek bir tür menü (Windows un başlat menüsünü ne kadarda çok andırıyor değilmi ? ). Sonra Ana ekranda kısa yol simgeleri olur kesinlikle, Ve windowsa benzemesin diye sayıları sınırlı tutulur ve pencerenin altına yada üstüne sabitlenir (ama bir dakika bu seferde macos u anımsattı). En iyisi ince bir şerit halinde pencerenin tepesine koyalım bunları, soldada animasyonlu kısayollar olur (bu da ubuntuya benzedi değilmi). Yani birşeylere benzemiyen birşey yapmanın pekte mümkünatı yok. Tabi hologram teknolojisini kullanıp monitörü de çöpe atmazsanız.

Sen de yorum yaz