Apple'dan özür metninde garip bir hile

Apple, Samsung için yayınlaması gereken özür metnini "düzeltti" ama bakın nasıl düzeltti!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple'dan özür metninde garip bir hile

Apple, Samsung'un iPad'i kopyalamadığına dair özür metnini geçtiğimiz günlerde web sitesinde yayınlamış, ancak bu metin mahkemeyi tatmin etmemişti. Apple'ın metni daha görünür bir biçimde biçimlendirmesi ve yetersiz özür metni dolayısıyla sitesinde bir daha özür dilemesi gerekiyordu.

Görünüşe bakılırsa Apple mahkemenin isteğini yerine getirdi, ancak garip bir hileye de başvurmadan edemedi. Apple'ın İngiltere web sitesini ziyaret ettiğinizde ve sayfayı ekranın altına doğru kaydırdığınızda özür metnini görmeniz mümkün. Ancak sayfayı ilk açtığınızda çözünürlüğünüz yeterince yüksek ise, iPad mini görseli buna göre büyütülüyor ve özür metni her zaman sayfanın görünmeyen, alt tarafında kalıyor. Apple, bunun için "heroResize" adını verdiği bir JavaScript kodundan faydalanmış. Bu kod, haliyle Apple'ın global anasayfasında bulunmuyor.

Yani aynı sayfanın alt bölümü, apple.com web sitesinde görünüyor. Mahkemenin bu durumu fark edip etmeyeceği ise merak konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

normal hırsızın ne zaman özür dilediği görülmüştür."Minareyi çalan kılıfını hazırlar" tam apple a göre

@06 Kas 2012 14:27 hahaha al benden de okadar dostum aynen...........

Bu sefer bir ceza olacağını sanmam ama şu tutum bile Apple'ın ne hale düştüğünün kanıtıdır ki zaten özrü bu haberler sayesinde farkeden insanlar gözünde apple 2 kere imaj kaybetti. Kaçak ve hileli özürler ancak appleın yenilgiyi kabulunun resmidir.

bende niye öyle bir şey olmuyor acaba...

@06 Kas 2012 17:08 sen görme yetini kaybetmişsin bir kaç sene sonra belki açılır.

10 milyar Dolar cezayı kes bak bakayım bir daha yapıyor mu?

haber komedi yorumlar daha da bir komedi ya :=)

dürüstce özür dilerse daha iyi olacak belki ama Böyle böyle milletin gözünden düşüyor bence. Şahsen benim gözümde düştü. Mert ol Apple!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play